Szaty liturgiczne w kościele katolickim

Szaty liturgiczne i ich różność, jaka występuje w kościele katolickim, wynika z faktu pełnienia różnych funkcji w obrzędzie liturgii. Nieraz uczestnicząc we mszy świętej lub oglądając jej transmisję zastanawiamy się skąd wynikają poszczególne kolory szat. Otóż nawiązują ściśle do poszczególnych świąt i okresów w roku liturgicznym. Około 1200 roku papież Innocenty III utworzył kanon liturgicznych…

Jakie metody stosuje się do renowacji naczyń liturgicznych?

Naczynia liturgiczne, zwłaszcza te najstarsze bardzo trudno jest poddać bezpiecznej renowacji i na pewno nie opiera się ona o metody, znane w renowacji współczesnych naczyń, nawet tych wykonanych ze szlachetnych kruszców. Co brać pod uwagę przed renowacją naczynia liturgicznego? Naczynia liturgiczne, jak każde inne elementy ceremonii kościelnych co jakiś czas wymagają odnowienia i renowacji. By…

Z jakiego drewna są wykonywane drzewce do sztandarów?

Sztandary to nieodłączny element wszelkiego rodzaju uroczystych procesji. Kojarzone głównie z ceremoniami religijnymi, pojawiają się także podczas wydarzeń sportowych lub szkolnych, chociażby podczas pasowania nowych uczniów lub na uroczystych apelach, związanych ze świętami narodowymi. Z jakiego drewna wykonuje się takie sztandary?

Relikwiarz Jana Pawła II – co to takiego?

Relikwiarz Jana Pawła II jest bardzo ceniony nie tylko na terenie Polski, ale praktycznie na całym świecie. Spowodowane jest to głównie tym, że w takim relikwiarzu przechowywane są wszelkie relikwie związane z Janem Pawłem II. Może to być np. krew papieża polaka, przedmioty, które do niego należały oraz wszelkie rzeczy związane z jego życiem. Od…

Kiedy używa się dzwonków kościelnych?

Dzwonki kościelne służą do sygnalizowaniu wiernym konieczności zmiany postawy ciała (kiedy trzeba kleknąć lub powstać) i odsługiwane są zazwyczaj przez ministranta lub inną osobę pełniącą służbę liturgiczną nazywanym choralistą dzwonków. Poza pojedynczym dzwonkiem w kościołach spotyka się także dzwonki podwójne, potrójne oraz poczwórne. Ilość i sposób dzwonienia nie jest ściśle określony i przeważnie wynika z…

Rodzaje paten mszalnych

Patena mszalna jest naczyniem liturgicznym na hostię w kształcie niewielkiego talerzyka lub tacki. Nazwa pochodzi od greckiego słowa patane oznaczającego miskę lub półmisek. Współczesne pateny wykonuje się z niekorodujących metali, a w miejscu kontaktu z hostią powinna być pozłocona. Ze względu na kształt i zastosowanie wyróżnia się trzy rodzaje paten:

Do czego służy kielich mszalny?

Kielichy mszalne – do czego służą? Kielichy mszalne są nieodłącznym elementem podczas odprawiania Mszy Świętej. Służą one duchownym do tego, aby móc spokojnie i bezpiecznie spożywać konsekrowaną Krew Pańską. Jak widać ich rola jest naprawdę istotna, dlatego też są tak ważne w Kościołach. Najczęściej są to naczynia bogato zdobione, ich wartość jest naprawdę duża, jednak…

Czym jest monstrancja i do czego służy?

Każdy, kto regularnie uczęszcza do kościoła, musiał mieć prędzej czy później do czynienia z tak zwaną monstrancją. Do czego jednak ona służy? Monstrancja to rodzaj naczynia liturgicznego. Umieszcza się w nim konsekrowaną hostię, czyli Pana Jezusa który jest w niej w pełni obecny. Monstrancję z konsekrowaną hostią wystawia się na ołtarz podczas nabożeństw, adoracji, błogosławieństwa…

Co to są relikwiarze?

Relikwiarze to bardzo popularne naczynia liturgiczne, które służą przede wszystkim do przechowywania relikwii. Relikwiami mogą okazać się zwłaszcza krew lub szczątki osób świętych, które są dzięki takim relikwiarzom bardzo skutecznie przechowywane. Najbardziej znane relikwiarze to np. relikwiarz św. Jana Pawła II, czy też relikwiarz św. Faustyny. Mogą one przybierać różnorakie kształty, np. monstrancji, puszek lub…

Do czego służą naczynia liturgiczne?

W każdym Kościele swoje zastosowanie znajdują różnego rodzaju naczynia liturgiczne. Duża ich ilość jest oczywiście potrzebna do tego, aby prawidłowo odprawić Mszę Świętą dla zgromadzonych parafian. W skład naczyń liturgicznych zaliczyć można przeróżne elementy, a więc np. różnego rodzaju pateny mszalne, puszki na komunikanty, relikwiarze, monstrancje, kustodia, itd.

Do czego służą puszki na komunikanty?

Puszki na komunikanty służą do tego, aby przechowywać w nich małe hostie. Wtedy też można przenosić hostię do osób chorych, gdy nie są one zdolne do tego, aby samodzielnie udać się do Kościoła na Mszę Świętą. Z reguły takie puszki nie posiadają zbyt dużych rozmiarów, dostępne są w wersji niskiej lub też wysokiej. Najczęściej takie…

Co to jest kustodia?

Rodzajów naczyń liturgicznych jest naprawdę bardzo dużo. Jednym z takich naczyń jest kustodia, która nie posiada zbyt dużych rozmiarów, jest jednak niezwykle wartościowa, ponieważ wewnątrz jest pozłacana. W kustodii przechowuje się melchizedek, który odpowiedzialny jest za podtrzymywanie hostii. Bardzo ważne jest to, że kustodia może posiadać bardzo zróżnicowane rozmiary, najczęściej spotykana jest w formie puszki,…