Kompresjoterapia nóg – na czym polega i kiedy jest niezbędna?

Terapia kompresyjna, określana też terapią uciskową albo kompresjoterapią, jest typem terapii stosowanej w różnych dolegliwościach dotykających nóg. Na czym ona polega i kiedy jest zalecana?

Czym jest kompresjoterapia?

Terapia kompresyjna jest małoinwazyjną oraz bezbolesną formą zapobiegania i leczenia dolegliwości dotykających między innymi kończyn dolnych. Co to jest kompresjoterapia?

W trakcie kompresjoterapii dochodzi do ucisku na tkanki, co nasila prawidłowy przepływ krwi oraz limfy – chłonki. Dodatkowo wspomaga ona działanie mięśni, gdy są one osłabione, nadwyrężone.

Kiedy zalecana jest terapia kompresyjna nóg?

Kompresjoterapia ma bardzo szerokie zastosowanie w przypadku dolegliwości nóg. Kiedy zalecane jest jej prowadzenie?

Przede wszystkim używana jest ona w przypadku przewlekłej niewydolności żylnej, która powoduje pojawienie się objawów jak:- ciężkość nóg- obrzęki i opuchlizna- popękane naczynka- żylaki kończyn dolnych

Także zalecana jest kompresjoterapia w leczeniu owrzodzeń żylnych, w przypadku zakrzepicy, po operacjach na kończynach dolnych, przy urazach oraz w przypadku obrzęków limfatycznych.

Wskazane jest też prowadzenie terapii kompresyjnej w celach profilaktycznych, na przykład wtedy, gdy pracuje się w pozycji siedzącej lub stojącej, zamierza się podróżować przez długi czas w jednej pozycji.

Rekomendowana jest ona też dla kobiet w ciąży, u których częściej dochodzi do niewydolności żylnej kończyn dolnych.

Terapia kompresyjna kończyn dolnych – rodzaje wyrobów

Obecnie kompresjoterapia kończyn dolnych może być prowadzona z wykorzystaniem różnego rodzaju wyborów.

Najczęściej zaliczane są do nich:- pończochy uciskowe- rajstopy uciskowe– legginsy uciskowe- podkolanówki uciskowe

Dodatkowo wykorzystuje się również bandaże uciskowe, jednak nie są one tak powszechnie używane, ponieważ wymagają umiejętności dotyczących ich zakładania.

Rodzaj wyrobów do terapii uciskowej w dolegliwościach kończyn dolnych dobiera lekarz.