Koc termiczny – dlaczego powinien znaleźć się w każdej apteczce?

Folia termoizolacyjna, zwana także kocem termicznym lub ratunkowym, może przydać się w przypadku udzielania pierwszej pomocy. Jej zadaniem jest utrzymanie stałej temperatury ciała ofiary wypadku – dlatego właśnie stanowi niezbędny element wyposażenia podręcznej apteczki.

Koc termiczny – właściwości

Koc termiczny znajduje zastosowanie zarówno wówczas, gdy osobie poszkodowanej grozi wychłodzenie, jak i przegrzanie organizmu i może okazać się przydatny w wielu zagrażających życiu sytuacjach. Po złożeniu posiada niewielki rozmiar i jest niezwykle lekki, dlatego bez problemu możemy zawsze nosić go przy sobie. Co ciekawe, technologia folii termoizolacyjnej została stworzona w laboratoriach NASA na potrzeby uczestników wyprawy na Księżyc. Lata jej udoskonalania przyczyniły się do powstania obowiązkowego elementu akcji ratunkowych. Koc termiczny najczęściej wykorzystywany jest przez ratowników medycznych, biorących udział w wyprawach wysokogórskich i przez zespoły zajmujące się pomocą ofiarom wypadków drogowych. Posiada dodatkowo działanie sygnalizacyjne – jest doskonale widoczny nawet z daleka, informując o zaistniałym zagrożeniu i potrzebie udzielenia pomocy.

Koc termiczny – zastosowanie

Właściwe użycie koca termicznego opiera się na dokładnym owinięciu nim ofiary – dopiero wówczas gwarantuje pełną skuteczność, czyli zatrzymywanie nawet do 97% promieniowania cieplnego ciała człowieka. Nie należy nakładać go jednak na mokre ubranie czy na twarz osoby poszkodowanej. Za każdym razem warto także zwrócić uwagę na to, czy koc termiczny jest jednolity – uszkodzony materiał traci bowiem pożądane właściwości. W skrajnych sytuacjach, w przypadku śmiertelnie niebezpiecznego przebicia płuca, kawałek folii termoizolacyjnej można wykorzystać w formie opatrunku zastawkowego. Zakłada się, że niezależnie od stanu ofiary wypadku, jego okoliczności i czystości otoczenia, każdy koc termiczny powinno stosować się jednorazowo. Wynika to z kwestii ryzyka ewentualnego przeniesienia materiału zakaźnego oraz zużycia, wiążącego się z częściową utratą właściwości termoizolacyjnych. Folia NRC jest stosunkowo niedroga i ogólnodostępna, a jej zastosowanie może podtrzymać życie przed możliwością zastosowania wszelkich czynności medycznych – właśnie dlatego zawsze powinniśmy mieć ją w swoim wyposażeniu.