Kiedy stosować kołnierz ochronny dla psa

Psy, tak jak każde żywe stworzenia, czasem ulegają urazom lub wymagają interwencji chirurgicznej. Niestety, w przeciwieństwie do ludzi, nie są w stanie zrozumieć, że nie mogą dotykać pozostałych po operacjach i zabiegach szwów, czy gojących się ran. Natura dodatkowo wyposażyła je w silny instynkt wylizywania wszelkich uszkodzeń na ich skórze, co
jednak czasem nie tyle nie jest dla nich dobre, ale wręcz szkodliwe – nie pozwala bowiem ranie się zagoić.

Jak działa kołnierz ochronny?

Zadaniem kołnierza ochronnego dla psów jest uniemożliwienie noszącemu go zwierzęciu dosięgnięcia pyskiem do większości miejsc na jego ciele. Dzięki temu, że głowę zwierzaka okala plastikowa „aureola”, nie może on wyciągnąć sobie zębami szwów z pooperacyjnej rany ani też nadmiernie jej lizać, co zapewne robiłby, gdyby nie to zabezpieczenie. Kołnierz dla psa działa też w drugą stronę – kiedy czworonóg ma ranę na pysku, kołnierz uniemożliwia mu dosięgnięcie do niej łapami i rozdrapanie jej. Oczywiście noszenie kołnierza jest dla psa niewygodne i początkowo może on wszelkimi sposobami próbować go ściągnąć. Jako jego odpowiedzialny właściciel musisz jednak rozumieć, że ten chwilowy dyskomfort jest konieczny dla jego zdrowia. Poza tym z każdą godziną pupil będzie się przyzwyczajał do ograniczeń związanych z kołnierzem, a po kilku dniach będzie już sobie z nim całkiem dobrze radził.

Jak dobrać kołnierz dla psa?

Kołnierze ochronne występują w różnych rozmiarach (szeroki wachlarz rozmiarów oferuje sklep https://weterynaryjny.pl/buty-ochronne-i-kolnierze-c-2_17_76.html). Należy tak dobrać rozmiar, aby nie zsuwał się z głowy, a zwierzę rzeczywiście nie było w stanie dosięgnąć kufą do rany, ale aby jednocześnie mogło się napić wody z miski. Na czas posiłku kołnierz można zdjąć, jednak cały czas obserwując i pilnując psa. Najważniejsze, aby kołnierz pozostawał cały czas założony na grzbiecie zwierzaka, gdy ten zostaje sam w domu lub przebywa w pobliżu ludzi, ale nie jest pod ich stałą kontrolą. Warto zwrócić uwagę na to, by plastik, z którego wykonany jest kołnierz był przezroczysty – to pomoże psu przemieszczać się i orientować w przestrzeni.

Na pewno nie warto rezygnować z używania kołnierza, nawet, gdy spędzamy z psem większość czasu. Usunięcie szwów zębami może być wynikiem dosłownie chwili nieuwagi.
Aby pomóc swojemu psiemu przyjacielowi dobrze jest natomiast okazywać mu więcej zainteresowania i wesprzeć go w nauce poruszania się w kołnierzu, zachęcając go do tego
na przykład smakołykami, albo nową zabawką, które możesz kupić przy okazji zamawiania kołnierza, odwiedzając sklep Weterynaryjny.pl.