Kiedy opłaca się skorzystać z usług rzeczoznawcy samochodowego?

Odpowiedź jest prosta – tak. Zawsze warto. Rzeczoznawca samochodowy to kompetentna osoba, która w sposób profesjonalny oceni wartość naszego samochodu i to bez względu na cel, któremu ta wycena miałaby służyć. Żeby zostać rzeczoznawcą samochodowym należy przede wszystkim mieć wykształcenie wyższe oraz doświadczenie związane z motoryzacją, ukończony specjalny kurs zakończony egzaminem państwowym, ale przede wszystkim być osobą niekaralną i budzącą zaufanie w społeczeństwie.

Wycena szkód po wypadku komunikacyjnym

W przeważającej większości z usług rzeczoznawcy samochodowego korzystają firmy ubezpieczeniowe przy wypłatach odszkodowań dla klientów. Wtedy jak wszyscy wiemy w interesie takiego towarzystwa ubezpieczeniowego jest, by wypłata była jak najniższa. Wówczas rzeczoznawca skupia się wokół usterek w samochodzie istotnych dla wartości (lub raczej jej pomniejszenia) samochodu. I tu pojawia się pierwszy sygnał dla nas jako klientów, że może warto zweryfikować dane zebrane przez ubezpieczyciela z danymi naszymi. W takim przypadku można samemu wynająć rzeczoznawcę ażeby wycenił samochód na naszą korzyść.

Transakcja kupna-sprzedaży

Kolejny przykład to transakcja kupna sprzedaży. Kiedy my jako klienci jesteśmy zainteresowani kupnem konkretnego samochodu i nie mamy rozeznania w cenach rynkowych. Jak wiadomo każdy sprzedający samochód chce na nim jak najwięcej zarobić, a każdy kupujący chce jak najwięcej zaoszczędzić. Jest to typowy konflikt interesów z góry skazany na porażkę jednej ze stron. W takim przypadku również warto posiłkować się profesjonalną wiedzą rzeczoznawcy, który przygotuje nam szczegółowy raport. Mając taki dokument w ręku można śmiało iść do każdego sprzedawcy i się z nim „targować”. Mamy wtedy pewność, że nie damy wpuścić się w maliny.

Analogicznie rzecz biorąc. Jako sprzedawcy zależy nam na jak najwyższym zysku. Jednakże wystawiając na giełdę samochód ze znacznie zawyżoną ceną nie spodziewajmy się, że ktoś, kto ma chociażby niewielkie pojęcie o cenach rynkowych, nam ten samochód kupi. Znowu jak wystawimy cenę za niską, to klient znajdzie się błyskawicznie bo od razu zorientuje się, że nie znamy się na temacie. Taki klient najprawdopodobniej będzie chciał się jeszcze z nami targować aby maksymalnie obniżyć cenę auta. Wyjdziemy na takiej transakcji jak Zabłocki na mydle.

Wycena samochodu kupowanego/sprzedawanego

I tu po raz kolejny warto zasięgnąć opinii fachowca. Rzeczoznawca przyjedzie, obejrzy, oceni. Przedstawi raport, w którym jasno będzie napisane ile wart jest nasz samochód. Ewentualnie wskaże widełki w jakich możemy balansować naszą cenę, delikatnie zawyżyć, lub ewentualnie pozwolić na upust przy szczególnie upartym kliencie. Oczywiście, każdy rzeczoznawca samochodowy to też człowiek, który różni się od innych w swojej pracy i może się okazać, że wycena rzeczoznawcy diametralnie różni się od tej, którą my się sugerowaliśmy. Wtedy warto ,jeśli to możliwe, zasięgnąć opinii z innego źródła. Może to być inny rzeczoznawca, lub znajomy mechanik, lub chociażby giełdy samochodowe, komisy samochodowe, internet. Bo nic nie zastąpi nam myślenia i własnej analizy sytuacji.

Więcej o pracy rzeczoznawcy samochodowego i przypadkach kiedy warto korzystać z jego usług znajdziesz na stronie www.