Jakie sprężyny stosuje się w łóżkach szpitalnych?

Podstawowym przeznaczeniem wszystkich siłowników gazowych jest odciążenie osoby obsługującej dany przedmiot – element konstrukcyjny – od konieczności użycia dużej siły do jego uniesienia. Sprężyny gazowe do łóżek szpitalnych mają za zadanie ułatwić unoszenie wybranych części składowych łóżka, pozwalając na ich szybkie i bezwysiłkowe ustawienie w pozycji optymalnej z punktu widzenia konkretnego pacjenta.

Unoszenie ciężkich elementów konstrukcyjnych

Powszechnym przeznaczeniem siłowników gazowych jest obsługa bagażników i masek samochodowych, okien i drzwi w pojazdach rolniczych czy budowlanych, a także różnego rodzaju klap w przyczepach, autobusach, na łodziach i w samolotach. Rosnąca niezawodność działania tego typu sprzętu sprzyja dywersyfikacji jego zastosowań. Od pewnego czasu dużą popularnością cieszą się siłowniki gazowe do łóżek szpitalnych oraz innych akcesoriów medycznych. Dzięki nim rośnie komfort codziennej obsługi pacjentów, poprawia się również osobista wygoda tych osób. Zastosowanie siłowników gazowych w łóżkach szpitalnych daje możliwość przynajmniej częściowego zrezygnowania ze stosowania podnośników elektrycznych lub innych, droższych rozwiązań, co przekłada się na spadek kosztów produkcji tego typu sprzętu.

Dobór właściwej siły działania

Do produkcji sprzętu medycznego wykorzystuje się zwykle markowe siłowniki, które gwarantują najwyższy poziom trwałości i niezawodności działania. Sprężyną gazową w łóżku szpitalnym powinien być zatem sprzęt sprawdzony, estetyczny i trwały, wyprodukowany z odpowiednio dobranych materiałów i co najważniejsze, oferujący moc działania (siłę podawaną w Newtonach) dopasowaną do ciężaru obsługiwanego elementu konstrukcyjnego. To, jakie siłowniki gazowe do łóżek szpitalnych zostaną zastosowane w konkretnym modelu łóżka, jest w głównej mierze pochodną specyfiki jego konstrukcji – głównymi czynnikami decydującymi o wyborze konkretnego rodzaju siłownika jest rodzaj materiału, z jakiego wykonane zostało łóżko oraz ciężar poszczególnych elementów konstrukcyjnych, które mają być unoszone przez sprężynę.

Przy produkcji łóżek szpitalnych wykorzystuje się najczęściej sprężyny pchające, blokowane, pozwalające na zatrzymanie tłoczyska w dowolnej pozycji. Tego typu sprzęt często stosowany jest również w meblach, oknach i włazach dachowych. Zastosowanie sprężyn z mechanizmem blokowania tłoczyska pozwala na ustawienie łóżka w pozycji dopasowanej do aktualnych potrzeb dowolnego pacjenta. Siłowniki gazowe w łóżkach zwykle stosowane są parami, co ma podnieść poziom bezpieczeństwa ich użytkowania.