Jakie materiały można ciąć tarczą diamentową?

Zakłady produkcyjne nie mogą obejść się bez odpowiednich urządzeń tnących. To dzięki nim można przygotować segmenty oraz uformować nawet najtrudniejsze do obróbki materiały. Producenci udostępniają różnego rodzaju maszyny tnące, jednym z bardziej wytrzymałych i uniwersalnych sposobów obróbki materiałów są tarcze diamentowe. Posiadają one bardzo wysoką wytrzymałość i odporność na ścieranie, dzięki temu są w stanie przeciąć nawet najtwardszą stal. Co można ciąć tarczą diamentową?

Na początku warto wspomnieć, jak jest zbudowana tarcza diamentowa. Zwykle jej korpus przygotowany jest ze stali lub innych metali, krawędzie natomiast pokryte są specjalnym proszkiem. Przygotowuje się go ze sproszkowanego syntetycznego diamentu, który jest jednym z materiałów o najwyższej twardości. Mieszanka jest przylutowana lub zgrzana z powierzchnią tarczy, uzyskuje się więc w ten sposób pełne zespolenie diamentowego pyłu i korpusu. Przygotowywane są zarówno modele tarcz przeznaczone do cięcia na sucho jak i na mokro.

Istnieje również inny podział tarcz, ze względu na materiały, do których cięcia są one przygotowane.

W tej kategorii można wyróżnić:

1. Tarcze do cięcia betonu lub kostki. Tego typu urządzenia tnące cechują się wydajnym i pewnym cięciem materiałów twardych. Doskonale nadaje się nie tylko do przecinania betonu, można jednak wykorzystać tarcze również do cięcia kostki granitowej czy kamienia. Specjalne segmentowane obrzeża gwarantują cięcia bez wykruszeń, ten rodzaj tarczy cechuje się również bardzo długą żywotnością.
2. Tarcze diamentowe do cięcia żeliwa. Bardzo wytrzymałe urządzenia tnące o wysokiej koncentracji pyłu diamentowego na krawędziach, które pozwalają skutecznie przecinać żeliwne stopy metali.
3. Urządzenia tnące wykorzystywane do cięcia glazury i elementów ceramicznych. Stabilny korpus tarczy mrze zagwarantować wysoką jakość cięcia oraz idealny ruch obrotów maszyny. Zwykle wykorzystywane są do cięcia na mokro.
4. Tarcze diamentowe do gresów i kafli. Dostosowane do pracy zarówno na sucho jak i na mokro. Posiadają wysoką koncentrację spoiwa diamentowego o odpowiedniej miękkości. Ten typ tarczy świetnie sprawdzi się podczas realizacji wykończeniowych szlifów i docinek.
5. Tarcze diamentowe przeznaczone do szlifowania betonu. Tego typu urządzenia skutecznie usuwania nierówności, zanieczyszczenia z powierzchni betonu, kamienia czy granitu.
6. Tarcze do cięcia wełny mineralnej. Wykorzystywane zarówno do przycinania wełny szklanej jak i skalnej. Posiadają stalowe ostrza wyposażone w elementy węglików spiekanych zapewniających długą żywotność narzędzi. Zapewniają precyzyjne cięcia i niepostrzępione krawędzie wełny mineralnej.