Jakie karmy przeznaczone są dla persów?

Rasa kotów perskich należy do jednej z najstarszej i najpopularniejszej na świecie. Przez niektórych uważana jest również za jedną z najpiękniejszych i najatrakcyjniejszych. Pers, przez wzgląd na swoją elegancję oraz dostojeństwo, określany jest mianem kociego arystokraty. Te rasowe koty wymagają nie tylko specjalistycznego podejścia, ale również żywienia. Co zatem powinno im się podawać do jedzenia? Jakie karmy dla persów są najlepsze? Sprawdźmy.

Prawidłowe żywienie podstawą dobrego samopoczucia

Ustalenie prawidłowego sposobu odżywienia persów możliwe jest z weterynarzem, który podpowie na co zwracać szczególną uwagę. Należy jednak pamiętać, że istnieją inne możliwości – obecnie na rynku oferowane są bowiem specjalne karmy dla persów, które zaspokoją wszystkie żywnościowe potrzeby kota. Te produkty oferują zarówno internetowe, jak i stacjonarne sklepy zoologiczne. Przykładem są chociażby karmy Royal Canin, które zawierają niezbędne w diecie mikro i makro elementy pomagające w zachowaniu pełnej witalności kota. Poprawiają one również kondycję skóry i sierści, co jest niezwykle istotne w przypadku persów. Obecność licznych substancji odżywczych w karmie usprawnia działanie układu pokarmowego i zapobiegania występowaniu takich dolegliwości jak zaburzenia jelitowo-żołądkowe, cukrzyca czy otyłość. Najlepsze karmy dla persów wyprodukowane są z najlepszych gatunkowo, sprawdzonych i przebadanych przez naukowców składników, bez dodatku sztucznych barwników i konserwantów. Dobry skład to pewność, że nasz pupil otrzymuje najlepszej jakości pokarm. Trzeba bowiem pamiętać, że prawidłowy sposób żywienia wpływa nie tylko na urodę kota, ale również jego zdrowie.

Jak karmić koty perskie?

Nie tylko bujna, nawet kilkucentymetrowa sierść jest znakiem charakterystycznym persów. Spośród innych ras kota perskiego wyróżnia spłaszczony pyszczek, w przypadku nowszych odmian – płaski. Z powodu ich specyficznej budowy trudno im jest pobierać pokarm z wąskich bądź głębokich misek. Właściciele kotów perskich powinni o tym pamiętać i zapewnić swoim pupilom płaskie miseczki o dużej średnicy. Wówczas zwierzakowi łatwiej będzie spożywać posiłki. Nie można zapomnieć również o fakcie, że persy pobierają pokarm spodnią częścią języka, dlatego karma powinna być wyprodukowana w odpowiednim kształcie.

Potrzeby żywieniowe zmieniają się wraz z wiekiem – innego pokarmu potrzebują kocięta, a innego dorosłe osobniki. Aby być pewnym swojego wyboru, zakupu karmy dla persów należy dokonać w sprawdzonym sklepie zoologicznym.