Jaki płyn do spryskiwaczy wybrać?

Każdy kierowca powinien dbać o to, aby w jego samochodzie nie zabrakło płynu do spryskiwaczy. Pomaga on w oczyszczeniu szyby z zabrudzeń, poprawiając tym samym widoczność. Trzeba jednak pamiętać, że stosuje się dwa jego rodzaje: zimowy oraz letni. Jak wybrać odpowiedni płyn do spryskiwaczy?

Płyn do spryskiwaczy na zimę – jaki wybrać?

Płyn do spryskiwaczy na zimę zawiera dużo alkoholu, dzięki czemu nie zamarza, a zarazem może rozpuścić lód, który zalega na szybie. Warto zwrócić uwagę, aby był on neutralny dla karoserii. Powinien posiadać także Certyfikat bezpieczeństwa B lub Zgodności ITS. Poszczególne płyny mogą różnić się aromatem – warto wybrać taki, który pasuje do naszego gustu.

Płyn do spryskiwaczy na lato – jaki wybrać?

Płyn do spryskiwania na lato zawiera mniejsze stężenie alkoholu. Może być więc uważany jedynie w dodatnich temperaturach. Jego główne zadanie to oczyszczanie szyb z kurzu, śladów po owadach czy zacieków po deszczu. Wybierając płyn warto zwrócić uwagę na jego wydajność oraz skuteczność. Pomóc mogą w tym opinie znajomych lub internetowe recenzje.

Zakup płynów do spryskiwaczy

Wszystkie płyny do spryskiwaczy powstają na bazie wody. O ich jakości świadczą więc substancje dodatkowe, takie jak alkohol etylowy, glikol etylenowy, gliceryna, środki powierzchniowoczynne, kompozycje zapachowe i barwniki. Warto pamiętać, że pary płynu przedostają się do wnętrza samochodu poprzez wlot powietrza. Z tego powodu należy stawiać na płyny wysokiej jakości, stworzone z bezpiecznych składników. Najlepiej unikać jest tanich płynów, które często zawierają alkohol z odpadów gorzelnianych, powodujący nudności i zawroty głowy.

Płyny do spryskiwaczy mają różne zapachy. Można więc ich aromat dobrać wedle własnych preferencji. Lepiej jednak, żeby nie był on zbyt intensywny, bo może to na dłuższą metę drażnić. Oczywiście, istnieje także opcja, aby zakupić płyn neutralny zapachowo. Niezależnie od gustu dobrze jest wybierać sprawdzonych producentów płynów do spryskiwaczy. Wśród nich wymienić można przykładowo firmę Specol, która oferuje wysokogatunkowe płyny na lato oraz zimę.

Płyny do spryskiwaczy różnią się ceną oraz jakością. Są osoby, które zamiast niego korzystają z wody. Trzeba jednak mieć na uwadze, że nie poradzi sobie ona ze wszystkimi typami zabrudzeń. Zwłaszcza że widoczność to jeden z najważniejszych czynników bezpieczeństwa na drodze. Nie warto więc ryzykować. Z kolei podejrzanie tanie płyny mogą uszkadzać lakier oraz wycieraczki, pozostawiać smugi, a także drażnić swoim zapachem. Wybór płynu powinien być przemyślany!