Jaki karnisz wybrać urządzając wnętrze? Praktyczne porady

Karnisz jest ważnym elementem aranżacji wnętrza. Rodzaj niebanalnej oprawy okna nadaje charakteru całemu pomieszczeniu. Chroni przed nadmiernym osłonecznieniem, zapewniając jednocześnie intymny klimat w mieszkaniu. Szeroki wybór produktów pozwala nam optymalnie dopasować je do stylu salonu, kuchni i sypialni.

Karnisze Kraków – podział i zastosowanie

Karnisze są stosunkowo niewielkim elementem wystroju wnętrza, ale muszą być odpowiednio dobrane i dopasowane do stylu mieszkania, ponieważ będą nam służyć przez lata. Dostępnych jest kilka kategorii karniszy:

  •  drążkowe, pojedyncze i podwójne,
  •  szynowe,
  •  linkowe,
  •  elektryczne.

Karnisze drążkowe

Karnisze pojedyncze służą do zawieszenia jednego rodzaju osłon, firan lub zasłon, podwójne pozwalają na zawieszenie dwóch rodzajów tkanin. Mogą być montowane do ściany lub do sufitu przy pomocy odpowiedniej liczby wsporników. Materiał, z którego są wykonywane to drewno, metal i PCV. Najpowszechniej stosowane są karnisze metalowe, ponieważ dobrze się prezentują we wnętrzach klasycznych, rustykalnych, jak i nowoczesnych. W zależności od aranżacji wnętrza można dobrać do nich pasującą końcówkę w kształcie liści, kuli lub kwadratowej kostki.

Karnisze szynowe

Karnisze szynowe sprzyjają optycznemu powiększeniu wnętrza, znakomicie sprawdzają się w nowoczesnych wnętrzach i pozwalają uzyskać efekt lekkości. Szyny można swobodnie łączyć ze sobą w kilkumetrowe linie, są dobrym rozwiązaniem, jeśli przestrzeń nad oknem jest mała lub kiedy występują nietypowe łuki. Wykonane są z aluminium i sztucznych tworzyw. Głównym elementem konstrukcji szyny jest prowadnica, na której znajdują się ruchome rolki, a do nich z kolei mocowane są żabki, do których przyczepia się zasłony. Prowadnica może być pojedyncza, podwójna lub nawet potrójna, co daje duże możliwości w projektowaniu dekoracji okna.

Karnisze linkowe

Posiadają mechanizm utworzony przez metalową linkę naciągniętą na wsporniki. Odpowiednia liczba linek pozwala na umieszczenie firan i zasłon. Dobrze sprawdzają się we wnętrzach minimalistycznych, ponieważ kwalifikują się tylko do lekkich tkanin.

Karnisz elektryczny

Karnisz elektryczny jest nowoczesnym produktem, ale jeszcze stosunkowo mało popularnym. Konstrukcja karnisza składa się z silnika, szyny oraz specjalnego systemu mocowania tkanin, który jest uruchamiany przy pomocy pilota. Jest to wygodne rozwiązanie, na pewno przydatne przy dużych przeszkleniach.

Przy wyborze karnisza oprócz stylistyki wnętrza, bierzemy pod uwagę wymiary okna. Standardowo przyjmuje się, że karnisz powinien wystawać 15 cm poza otwór okienny. Wybierając właściwy karnisz, przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na jakość wykonania oraz wytrzymałość tego produktu, aby służył nam przez długi czas.