Woda to substancja chemiczna stanowiąca ponad 60% masy ciała dorosłej osoby. Dlatego właśnie jej dostarczanie do organizmu jest niezwykle ważne i mówi się, że człowiek powinien pić około 2 litry płynów na dobę. Wiele osób robi to w postaci płynnych potraw, napojów wyskokowych lub kolorowych i tylko w niewielkiej części jest to woda. A jeśli mowa o czystej wodzie, to którą powinniśmy pić? Źródlaną, mineralną, a może wystarczy tylko pić tę z kranu? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej!
Woda źródlana – czym jest i jakie są zalety jej picia?
Woda źródlana to przede wszystkim płyn pochodzący z określonego i udokumentowanego źródła głębinowego lub z zasobów podziemnych. Taka woda jest niezmiennie czysta pod względem chemicznym i mikrobiologicznym oraz nie rożni się składem od zwykłej wody zdatnej do picia określonej normami w przepisach o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę. Znaczy to tyle tylko, że nie ma w tej wodzie żadnych minerałów ani mikroelementów i nie ma też ona żadnych składników odżywczych. Zaletą picia wody źródlanej jest to, że wchłania się do naszych organizmów niezwykle szybko natychmiastowo nawadniając nasze ciała. Picie takiej wody w nadmiarze lub w połączeniu z dietą, która nie dostarcza organizmowi wszystkich elektrolitów i mikroelementów może mieć nieprzyjemne efekty, ponieważ regularne spożywanie dużej ilości wody źródlanej może wypłukiwać niektóre pierwiastki z organizmu.
Należy jednak pamiętać, że jest to najbardziej obojętna chemicznie woda dla naszych ciał, co w większości przypadków jest jej największą zaletą. Dodatkowo pomaga wypłukiwać z naszych ciał szkodliwe toksyny. Do najbardziej popularnych wód dostępnych powszechnie w supermarketach należą m.in. wody Nestle, Żywiec, Primavera, VODA i Lucka.
Woda mineralna – zalety i minerały
Woda mineralna to woda pochodząca z określonych i udokumentowanych zasobów głębinowych lub podziemnych. Jest ona stabilna chemicznie i czysta mikrobiologiczne i charakteryzuje się stałym składem mineralnym, co z definicji ma korzystny wpływ na ludzki organizm. Należy pamiętać, że oznaczenie wody “naturalna, mineralna” wcale nie gwarantuje wysokiego stężenia minerałów, lecz stałą ich zawartość, choćby były to ilości śladowe. Niemniej jednak można to sprawdzić na etykiecie i chociaż porównawczo ocenić, która marka oferuje większą ilość pożądanych pierwiastków (kationy i aniony). Nie ulega wątpliwości, że nawet najmniejsza ilość mikroelementów ma pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Regularne picie wody mineralnej może odpowiadać za właściwy poziom elektrolitów i innych pierwiastków mogących wpływać na uczucie osłabienia, senność i zmęczenie. W przypadku schorzeń nerek korzysta się z leczniczego wpływu niektórych wód np. “Woda Jana”. Do najpopularniejszych napojów tego typu należą wody marek: Nestle, Cisowianka, Nałęczowianka, Kryniczanka, Nestle, Kropla Beskidu i wiele, wiele innych.
Woda z kranu – czy trzeba się jej bać?
Zdecydowanie nie! Jeśli tylko mamy pewność, że nasz kran wylewa z siebie wodę zdatną do picia, możemy ją śmiało spożywać. Oczywiście to, że woda ma rangę zdatnej do picia i spełnia normy, nie gwarantuje, że będzie ona miała pozytywne walory smakowe albo że w naszych domowych rurach i rurkach nie gnieżdżą się groźne drobnoustroje, bakterie albo do wody nie przenikają drobinki rdzy lub innych niż metal tworzyw. Niemniej jednak zakładając, iż z naszymi instalacjami hydraulicznymi jest wszystko w porządku, należy stwierdzić, że woda kranowa nie powinna różnić się niczym od wody źródlanej!
Wody źródlane lub mineralne w niskiej cenie możesz kupić w internetowej hurtowni spożywczej Allmark. Pełną ofertę możesz sprawdzić na ich stronie www.