Kupno porcelany dobrej jakości jest sporym wyzwaniem. Na półkach sklepowych jest wiele przepięknych zastaw stołowych, które robią wrażenie. Jednak nie każda zastawa stołowa jest wykonana z porcelany. Często porcelana jest zastępowana fajansem. Aby rozpoznać porcelanę od taniego fajansu musisz poznać kilka wskazówek. Oto one:
Cena i marka
Niestety, porcelana musi kosztować. Filiżanka za 15-10 złotych z pewnością nie jest wykonana z porcelany, lecz fajansu. Cena porcelany zwykle jest wyższa niż 50 złotych. Cena porcelany różni się pod względem wykonania. Porcelana wykonana ręcznie jest zdecydowanie droższa niż porcelana wykonana maszynowo. Szczególnie ważne jest, aby drobne dekoracje i elementy tj. rączki, gałki były zrobione ręcznie, co zwiększa ich trwałość podczas użytkowania.
Drugim ważnych aspektem podczas kupna porcelany jest marka. Odpowiednia marka porcelany jest wyznacznikiem jakości. Aby kupić porcelanę dobrej jakości nie trzeba kupować porcelany z zagranicą. W Polsce mamy wiele marek, oznaczających jest dobrą jakością wyrobu.
Oto kilka propozycji polskich firm:
Lubiana
Pierwsze porcelanowe naczynia stołowe tej marki powstały w 1969 roku. Specjalnością tego zakładu jest produkcja białej porcelany o dużej twardości. Za pomocą dwukrotnego wypalenia marka Lubiana produkuje porcelanę metodą biskwitową (bez szkliwa) oraz ostrą (ze szkliwem). Elementy dekoracyjne są wykonywane poprzez wtapianie i wypalanie na szkliste. Należy dodać, że marka ta to największy producent porcelany w Europie. Porcelana marki Lubiana była wielokrotne nagradzana. Marka w 2013 roku została okrzyknięta Symbolem Polskiej Porcelany za utrzymującą pozycje porcelanowego lidera w Europie oraz wykorzystaniu nowoczesnych technik produkcyjnych. Nagroda została przyznana przez “Monitor Gospodarczy”.
Polskie Fabryki Porcelany “Ćmielów” i “Chodzież” S.A.
Obie fabryki specjalizują się w produkcji porcelany cienkościennej. Fabryka w Ćmielowie funkcjonuje od 1790 roku. Fabryka została założona przez garncarza Wojtasa, który produkował gliniane i fajansowe naczynia. Jednak od 1838 roku mała manufaktura zaczęła produkować porcelanę aż do dzisiaj. Obecnie w Fabryce Porcelany “Ćmielów” produkuje się historyczną porcelanę dla głów państwa i monarchów. Kolejną fabryką wchodzącą w skład Polskie Fabryki Porcelany jest “Chodzież”. Założona w 1852 roku fabryka produkowała naczynia z fajansu. W roku 1896 pierwsi właściciele Hermann Müller i Ludwik Schnorr postanowili zająć się porcelaną. Dziś fabryka produkuje nowoczesną porcelanę.