Jak żywić niemowlaka?

Jest mnóstwo książek, poradników i artykułów na temat żywienia maluchów. Oprócz tego każda mama stara się również sama modyfikować ustalone przez specjalistów diety, wprowadzając do jadłospisu dziecka coś nowego.

Kiedy rozszerzać dietę?

To pytanie towarzyszy niejednej mamie i pojawia się w wielu dyskusjach. Czy warto stosować się ściśle do ustalonego schematu żywieniowego na konkretnym etapie życia dziecka, czy też nie? Oczywiście, jeśli jesteś mamą i masz jakiekolwiek obiekcje co do takich sztywnych zasad dietetycznych, zawsze możesz wprowadzić trochę innowacji. Przede wszystkim musisz obserwować malucha, jego reakcje na konkretne produkty. Jedno dziecko będzie mogło mieć rozszerzoną dietę szybciej, inne musi trochę poczekać. Oprócz tego kiedy już zdecydujesz się na dodawanie kolejnych potraw czy składników pożywienia maluchowi, obserwuj jego reakcje. Może mu coś wyjątkowo nie smakować, dlatego w takim przypadku nie można absolutnie naciskać. Po dwóch czy trzech próbach, postaraj się pomyśleć nad zamiennikiem danego produktu, a zobaczysz że w końcu trafisz w gusta twojego małego smakosza.

Co po pierwszym roku życia

Jak wiadomo, do pierwszego roku maluch pije mleko, a później stopniowo do jego jadłospisu dołączają kolejne produkty. Generalnie, następne są kaszki glutenowe, a później bezglutenowe oraz te z owocowym wsadem. Im dziecko jest starsze, tym gęstsze posiłki może przyjmować. Kaszki z chudym mięsem i jarzynami, oczywiście dokładnie rozdrobnione, posiekane na mniejsze kawałki. Układ pokarmowy niemowlaka stopniowo dojrzewa, dlatego po pół roku ulewanie pokarmu nie jest aż tak nasilone, jak na początku. Można więc zacząć wprowadzać warzywa, następnie owoce (na początku mocno rozdrobnione, później w coraz większych plasterkach). Natomiast od 7. roku życia wprowadza się ryby i wspomniane wyżej mięso oraz produkty mleczne, ale bez dodatku soli i cukru. Mleko krowie od ok. 11 miesiąca.

Zupki dla niemowlaka

Oprócz kaszek niemowlakowi można podawać smaczne zupki w słoiczkach bądź przygotowane samodzielnie. Tutaj panuje taka sama zasadach – im dziecko młodsze, tym rzadsze zupki ma dostawać. Później warto dodawać do nich kawałki mięsa, ryb czy warzyw, które maluch będzie chętnie przeżuwał. Zupki dla niemowląt muszą być przygotowane tylko i wyłącznie na bazie zdrowych produktów z ekologicznych upraw. Można pokusić się o samodzielne przygotowanie takiej potrawy, ale zawsze warto kupić też kilka słoiczków, aby zawsze mieć je pod ręką. Stosowanie naprzemiennie domowych i kupnych słoiczków z zupkami dla niemowlaka to chyba najlepsze rozwiązanie.

Oczywiście musisz pamiętać, aby każdy zakup był mocno przemyślany. Zupki dla niemowlaka mają być zawsze najzdrowsze i smaczne, przygotowane przez specjalistów od żywienia dzieci. Czytanie etykiet to podstawa. Na nich znajduje się zawsze producent i skład słoiczka. Powinny też znaleźć się informacje o pochodzeniu składników i wiek, w którym dziecko może jeść tego typu pokarm. Trzeba jednak wiedzieć, że zupki dla niemowlaka, który był karmiony mlekiem zmodyfikowanym., można podawać trochę wcześniej. Już p pierwszym półroczu jest to jak najbardziej możliwe.

Żywienie niemowlaka jest proste, choć niektórych przeraża zestaw zakazów i nakazów dietetycznych. Warto mieć w tym wszystkim swoje zdanie i zachować zdrowy rozsądek, a wtedy nie będzie żadnego problemu ze stopniowym rozszerzaniem diety.