Jak zostać terapeutą uzależnień?

Terapia uzależnień – na czym polega?

Walka z uzależnieniem jest w praktyce nieskuteczna bez wsparcia profesjonalistów i podjęcia pełnowymiarowej terapii uzależnień. W ramach ośrodków zdrowia psychicznego czy dedykowanych ośrodków terapeutycznych pracują wykwalifikowani specjaliści, mający duży wpływ na zwiększenie prawdopodobieństwa wyjścia z danego uzależnienia. W
zależności od rodzaju uzależnienia (alkohol, papierosy, narkotyki, hazard itd.) terapeuta uzależnień stosuje odpowiedni program i metody, dostosowane do indywidualnych predyspozycji i stanu danego pacjenta.

Kariera jako terapeuta uzależnień

Dla osób zainteresowanych, jak zostać terapeutą uzależnień, niezbędna wiedza znajduje się w profesjonalnych ośrodkach, a także na dedykowanych stronach internetowych. Aby zostać terapeutą uzależnień, należy zarówno posiadać odpowiednie formalne kwalifikacje jak też specyficzne predyspozycje i cechy charakteru. Przede wszystkim niezbędna jest duża doza empatii, cierpliwość i spostrzegawczość. Terapeuta uzależnień powinien być także odporny na pracę w stresujących warunkach (w tym przygotowany na różnorodne reakcje pacjentów). W przypadku zainteresowania pracą w tym zawodzie niezbędne jest formalne uzyskanie kwalifikacji poprzez ukończenie dedykowanego kursu zawodowego. Z tego wymogu wyłączone są osoby, które mają zakończone studia lekarskie i pracują w zawodzie (zgodnie z ustawą z 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii). Certyfikat terapeuty uzależnień uzyskać mogą także osoby z wykształceniem wyższym z innych dziedzin (w tym psychologii, socjologii czy nauk o rodzinie).

Szkolenia na terapeutę uzależnień

Kurs na terapeutę uzależnień realizowany jest według programu zaaprobowanego przez Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii. Szkolenia obejmują pełen program, który łączy wiedzę teoretyczną z praktyką w tym zawodzie (w tym z poradami, jak zostać terapeutą uzależnień w różnych kategoriach ośrodków terapeutycznych). Po przejściu całego programu mają miejsce egzaminy i w przypadku powodzenia uzyskanie stosownego certyfikatu specjalisty, uprawniającego do wykonywania zawodu.

Certyfikowany kurs na terapeutę uzależnień taki jak

https://spe.edu.pl/terapeuta-uzaleznien-bez-limitu-czasowego-marcin/ może trwać nawet 4 lata i obejmuje standardowo ok. 150 godzin przygotowawczych (tzw. superwizji) oraz ok. 400 godzin stażu w profesjonalnym gabinecie lub klinice zajmującymi się leczeniem różnego rodzaju uzależnień. Ceny kursów są zróżnicowane, ale najlepsze szkolenia mają odpowiednią certyfikację i są polecane przez renomowanych ekspertów z zakresu psychologii uzależnień.