Jak znaleźć dobrego logopedę w Oświęcimiu?

Z logopedą nieodłącznie kojarzą się szkolne dzieci uczące się poprawnej wymowy. Jednakże taka wizja tego zawodu jest mocno okrojona, a logopeda zajmuje się szeregiem różnych problemów z mową u osób w każdym wieku.

Kim jest logopeda?

Logopeda to zawód medyczny polegający na diagnozowaniu i korygowaniu wad wymowy oraz pomocy osobom mającym problemy z językową komunikacją w ogóle. Logopeda pracuje z dziećmi autystycznymi, z zespołem Aspergera, z dysleksją, jąkającymi się a także dwujęzycznymi, jeżeli klarowna komunikacja w języku polskim stanowi dla nich problem.

Logopedzi są zatrudniani także w szpitalach, gdzie oceniają połykanie i odruch ssania u niemowląt, warunkujący późniejszy rozwój mowy. Pokazują młodym mamą jak prawidłowo karmić dziecko i jak radzić sobie, gdy dziecko nie wykazuje poprawnych odruchów oddychania, ssania i połykania. Uczestniczą także w konsultacjach laryngologicznych i neurologicznych. 

Logopeda jest w stanie nie tylko wyleczyć z wadliwej wymowy ale także poznać jej przyczynę, między innymi przez ocenę budowy języka, wędzidełka czy zgryzu. Dorosłe osoby trafiające do logopedy to zazwyczaj osoby po traumatycznych wydarzeniach, które sprawiły, że przestały one mówić, lub po wypadkach w wyniku których przez długi czas mówić nie mogły – dla nich nauka komunikacji rozpoczyna się od początku.

Ile kosztuje wizyta?

Dla rodziców wizyta u logopedy łączy się z dodatkowym wydatkiem. Najwyższe ceny dotyczą zdecydowanie samej diagnozy i wynoszą około 130- 150zł w zależności od miasta i sposobu przeprowadzenia wizyty. Opinia logopedyczna wydana na papierze to dodatkowy koszt, jednak już znacznie niższy bo raczej nie przekraczający 50zł, natomiast za godzinę typowej terapii zapłacimy od 70 do 90zł.

Jak znaleźć dobrego logopedę w Oświęcimiu?

Wizyty u logopedy nie mogą pójść na marne, dlatego warto wybrać prawdziwego specjalistę w swojej dziedzinie. A jak to zrobić? Najbardziej sprawdzonym sposobem są po prostu polecenia od znajomych i rodziny. Jeżeli znamy kogoś, kto zrobił w ostatnim czasie duże postępy w mowie, zapytajmy go do jakiego logopedy chodzi. W poszukiwaniach dobrego logopedy nieoceniony jest też Internet, wszelkie fora i portale ogłoszeniowe uginają się pod ilościom ofert. Przydatna okaże się także lokalna prasa oraz poradnie, przychodnie i szkoły, gdzie na co dzień pracują logopedzi i skąd możemy się wiele o nich dowiedzieć.

Pamiętajcie, że nie istnieje coś takiego, jak nieodpowiedni moment na wizytę u logopedy. Jeżeli widzicie, że wasze dziecko nie rozwija się tak jak inne dzieci w jego wieku w zakresie mowy – udajcie się na wizytę. Logopedzi pomagają dzieciom w każdym wieku, także tym w żłobkach i przedszkolach. Nie należy czekać, aż dziecko wyrośnie z wady wymowy, bo to tylko spotęguje problem w przyszłości.

Więcej o wadach wymowy oraz metodach jej leczenia dowiecie się ze strony: logopedia Oświęcim.