Jak zbudować zdolność kredytową?

Składając wniosek na kredyt obejmujący dużą kwotę pieniędzy, bank przed przyznaniem pożyczki dokładnie ocenia naszą wiarygodność. Do przyznania pozytywnej opinii konieczna jest dobra zdolność kredytową.

Zdolność kredytowa jest dla banku potwierdzeniem naszej wiarygodności. Wraz z rosnącą zdolnością, bank jest bardziej skłonny do przyznania wysokiego kredytu.

Jak zdobyć zdolność kredytową?

Tym co buduje naszą zdolność kredytową jest historia kredytowa. Dzięki temu bank ma możliwość zapoznania się z naszymi poprzednimi kredytami i pozwala to przeanalizować jak radzimy sobie że spłatą poszczególnych rat. Banki wszystkie niezbędne informacje pozyskują z Biura Informacji Kredytowej (BIK). Tam znajdują się wszystkie pozytywne, jak i negatywne informacje o naszych zobowiązaniach.

Dla banków najcenniejszym klientem Jet ten, który spłaca raty dokładnie w terminie. Nie wcześniej, ani nie po terminie. Jest to wyraźny sygnał dla kredytodawcy o naszej rzetelności i systematyczności. Dlatego doskonałym rozwiązaniem do budowania zdolności kredytowej jest branie przedmiotów np AGD czy RTV na raty o niskich kwotach na rok lub dwa. Takie działania przez pewien czas pozwolą nam zbudować część wiarygodności. Dlatego, jeżeli planujemy wysoki kredyt hipoteczny warto rozpocząć budowanie historii kredytowej, jak najwcześniej.

Sama historia kredytowa, jednak nie wystarczy do zbudowania zdolności kredytowej. Banki bardzo często sprawdzają w jaki sposób radzimy sobie że spłatą wszystkich innych zobowiązań nie tylko kredytów. Nieterminowe opłaty za czynsz, alimenty, telefon, internet i wiele innych mogą mieć ogromny wpływ na decyzję banku o naszym kredycie. Mimo tego, że te informacje nie znajdują się w BIG, to bank ma możliwość uzyskania ich z rejestru dłużników biur informacji gospodarczej.

Regularna wypłata

Wysokość comiesięcznego wynagrodzenia i rodzaj umowy, na którą jesteśmy zatrudnieni na ogromne znaczenie. Najlepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie na umowę o prace, jednak gdy od wielu lat jesteśmy zatrudnieni na umowę zlecenie bank również będzie usatysfakcjonowany. Najważniejsze, by mieć ciągłość wpływów na konto.

Kolejnym znaczącym elementem jest stan cywilny. Banki bardzo często przychylnym okiem patrzą na osoby zamężne, ponieważ dwie osoby pobierające kredyt są lepszym gwarantem jego spłacenia.

Dobrym rozwiązaniem jest również otworzenie konta w banku, w którym planujemy zaciągnąć kredyt. Przy podpisywaniu umowy kredytowej bank bardzo często oferuje założenie konta i kartę kredytową. Dodatkowo wieloletnią historia w banku, którego jesteśmy klientami pozwoli łatwiej uzyskać pozytywną opinię.