Jak zaprojektować nowoczesny dom?

Nowoczesny dom

W dzisiejszych czasach pojęcie nowoczesny dom jest bardzo szerokie. Nie kojarzy się już tylko ze stylem high-tech, czyli połączeniem szkła z metalem, ale równie dobrze może być domem drewnianym, a nawet z gliny! W zasadzie można powiedzieć, że nowoczesny dom to przede wszystkim po prostu dom zgodny z naszymi przekonaniami, przyzwyczajeniami, filozofią życia.

Bryła

Pierwszą rzeczą o jakiej myślimy w kontekście nowoczesnego domu jest jego bryła. Głównie projektuje się domy prostopadłościenne, rozłożyste, z płaskim dachem. Oczywiście znane są też przykłady, jak w architekturze skandynawskiej, że bardzo nowocześnie może wyglądać dom z dachem dwuspadowym.  Wybór oczywiście zależy do nas, jednak głównym kryterium powinna być funkcja naszego domu, z której wynikać będzie jego forma.

Funkcja

Aby dobrze zaprojektować nowoczesny dom przede wszystkim należy określić jego funkcję. Kto i ile osób ma w nim mieszkać? Czy będą małe dzieci lub osoby starsze? Odpowiadając na te pytania od razu będziemy wiedzieć, jak duży ma być nasz dom oraz ile ma mieć kondygnacji.  Dom nowoczesny to przede wszystkim dom funkcjonalny, bez niewykorzystanej przestrzeni.

Materiały

Kolejnym ważnym elementem nowoczesnego domu są materiały użyte do jego budowy, gdyż dom nowoczesny, to także dom energooszczędny. Najpierw należy zdecydować w jakiej technologii chcemy wznosić dom. Może to być technologia murowana, do której można wykorzystać ceramikę, gazobeton, silikaty, keramzyt  lub drewniana. Ważne by wybrać taką technologię, która odpowiada nam najbardziej zarówno pod względem finansowym. Każdy materiał ma inny np. współczynnik przenikania ciepła, co będzie się przekładało na późniejsze koszty ogrzewania.  

Inteligenty dom

Czym byłby jednak nowoczesny dom, gdyby nie dzisiejsze odkrycia techniki? W dobie narzędzi „smart”, także i domy mają dużo do powiedzenia i to dosłownie! Najnowsze urządzenia monitorujące prace w naszym domu potrafią naprawdę wiele! Zaczynając od ustawienia odpowiedniego światła, przez temperaturę pomieszczeń do wyłączenia płyty indukcyjnej, gdybyśmy zapomnieli wychodząc np. do pracy, a kończąc na powiadomieniu nas, żebyśmy dokupili wino, bo wieczorem wpadają znajomi. Brzmi jak sen, ale to staje się naszą rzeczywistością. Nowoczesne domy, to domy również bardzo zaawansowane pod względem technologicznym.

Dom ekologiczny

Przy projektowaniu nowoczesnego domu warto zastanowić się także nad jego wpływem na środowisko. Obecnie trendem jest ograniczenie liczby odpadów i śmieci, zarówno przy budowie domu, jak i później podczas jego eksploatacji. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie odpowiednich instalacji wewnątrz domu, np. dodatkowego obiegu instalacji wodnej, w którym wykorzystana jest woda deszczowa, zgromadzona w specjalnych zbiornikach.

Dom na lata

Nowoczesny dom poza tym, że powinien być funkcjonalny, energooszczędny, estetyczny, powinien przede wszystkim odzwierciedlać naszą duszę. Projekt powinien być indywidualny, stworzony od podstaw pod konkretnego zleceniodawcę. Tak aby służył nam przez lata.

Czytaj Więcej