Wieczorna kąpiel malucha jest w wielu rodzinach stałym elementem w dziecięcym planie dnia oraz ważnym rytuałem. Jednak w związku z powyższą tezą nasuwa się pytanie – czy taka codzienna kąpiel jest zdrowa? Jaki ma ona wpływ na skórę niemowlęcia? W jaki sposób przygotować kąpiel, aby była ona w pełni bezpieczna i przyjemna dla dziecka? Czy ręcznik z kapturkiem jest niezbędnym elementem kąpieli?
Pielęgnacja skóry dziecka
Skóra niemowlęcia i noworodka w wielu aspektach różni się do skóry dzieci starszych i dorosłych. U niemowląt cechuje się małą elastycznością, jest cienka, słabo produkuje barwnik oraz posiada niewiele gruczołów potowych. Posiada o wiele niższy odczyn kwasowości niż skóra dorosłego człowieka. Dojrzewa oraz rośnie ona z dzieckiem, a pełną funkcjonalność osiąga dopiero około 2-3 roku życia – to właśnie dlatego bardzo łatwo zaburzyć jej fizjologię.
Niewłaściwa pielęgnacja , nadużywanie kosmetyków czy zbyt częsta kąpiel, może przyczynić się do wystąpienia problemów skórnych i reakcji alergicznych. Maluszka wystarczy kąpać 2-3 razy w tygodniu, a codzienne pluskanie w wanience nie jest konieczne.
Podstawowe zasady kąpieli niemowlęcia
Poniżej przedstawione zostały główne zasady kąpieli niemowlęcia:
Gdy skóra noworodka jest dokładnie oczyszczona w trakcie każdej zmianie pieluszki, nie wymaga ona codziennej kąpieli. Noworodek różni się od starszych dzieci tym, iż nie brudzi się aż tak bardzo, tak więc za dobry zwyczaj uważa się dwie kąpiele w tygodniu. Zaleca się natomiast codziennie przemywać dziecku twarz oraz na bieżąco dbać o czystość skóry – zwłaszcza w okolicach pieluszki.
Starsze niemowlęcia również lepiej kąpać rzadziej, jednak częstotliwość kąpieli watro dostosować do pory roku i aktywności dziecka. Raczkujący maluch zbiera z podłogi wszystkie okruchy, dziecko uczące się jeść rączkami, czy też szkrab po długim spacerze, potrzebują częstszej kąpieli.
Jeśli dziecko nie posiada skóry problematycznej (odparzonej, wysuszonej, alergicznej) nie zaleca się używać zbyt dużej ilości kosmetyków. Płyny i mydła do kąpieli zmywają ochronny płaszcz lipidowy skóry, co może przyczynić się do podrażnienia i zaburzenia jej funkcji.
Zakup kosmetyków pielęgnacyjnych powinien być oparty o wybór tylko tych, które są przeznaczone dla niemowląt i małych dzieci oraz posiadających niezbędne atesty. Kosmetyki dla dorosłych nie są przeznaczone do pielęgnacji skóry niemowlęcia, ponieważ pozsiadają inne pH, konserwanty, barwniki i zapachy, które mogą ją podrażnić, wysuszyć i uczulić.
Ściereczki, ręczniczki i pieluszki stosowane podczas kąpieli, powinny być regularnie prane. W trakcie mycie małego dziecka nie należy używać gąbek ani myjek, których nie da się wyprasować i wyprać.