Jak zacząć naukę gry na keyboardzie? Poradnik muzyczny

Choć nauka gry na keyboardzie promowana jest głównie wśród dzieci i młodzieży, to w rzeczywistości można ją rozpocząć w każdym wieku. Niemniej jednak stawianie pierwszych kroków w świecie muzyki może być dla niektórych bardzo problematyczne. Przedstawiamy poradnik dla osób, które chciałyby nauczyć się grać na keyboardzie.

Dobry sprzęt

Na początku warto zastanowić się nad sprzętem, jaki będzie nam potrzebny do nauki. Nawet, jeśli zdecydujemy się szkolić pod okiem profesjonalisty, to w dalszym ciągu potrzebujemy własnego keyboardu, aby praktykować grę w domowych warunkach. Obecnie wiele osób decyduje się na zakup mat klawiszowych do nauki gry na keyboardzie. Nie jest to jednak najlepsza inwestycja. Maty sporo kosztują, natomiast nie będziemy na nich mogli grać przez cały czas – mogą się przydać jedynie w początkowych etapach nauki. Używany keyboard można kupić już za 300-400 zł, nowy sprzęt też do najdroższych nie należy, dlatego warto się na niego zdecydować, jeśli wiążemy swoją przyszłość z muzyką.

Z nauczycielem czy bez?

W księgarniach dostępnych jest wiele podręczników do nauki gry na keyboardzie. Są to tak zwane samouczki – ich autorzy przekonują, że samodzielnie będzie w stanie posiąść umiejętność gry na keyboardzie. W rzeczywistości warto zdecydować się na naukę gry na keyboardzie wspólnie z doświadczonym nauczycielem. Jest to bardzo istotne szczególnie w początkowym etapie, gdy nie do końca umiemy się w świecie gry odnaleźć. Dobry nauczyciel przeprowadzi nas przez pierwsze etapy nauki i odpowie na nurtujące nas pytania. Oczywiście nawet najlepszy nauczyciel nie zastąpi nam pracy własnej, dzięki której będziemy doskonalić nabyte na lekcjach umiejętności. Samodzielna nauka gry na keyboardzie od podstaw nie jest co prawda niemożliwa, jednak dla większości z nas będzie bardzo wymagająca. Co więcej, nie mamy pewności, że zakończy się ona sukcesem. Z czasem możemy jednak zrezygnować z pomocy nauczyciela – w szczególności, gdy dobrze opanujemy keyboard, nuty oraz technikę gry.

Najważniejsza jest regularność

Nic tak nie pomaga w nauce, jak regularność. Jeśli będziemy praktykować grę jedynie raz lub dwa razy w tygodniu, to nauka zajmie nam bardzo dużo czasu, a co więcej będzie zwyczajnie nieefektywna. Dlatego dobrze poświęcić przynajmniej kilka minut dziennie na grę, dzięki czemu możemy stać się prawdziwymi mistrzami klawiszy. Samodzielna praca i pomoc nauczyciela w początkowym etapie to prawdziwy klucz do sukcesu. Pamiętajmy, że mogą go osiągnąć nawet osoby, które wcześniej nie miały z muzyką wiele do czynienia.