Jak wygląda proces produkcji wiązek elektrycznych?

Produkcja wiązek elektrycznych jest aktualnie jedną z istotnych gałęzi przemysłu. Stało się tak głównie dlatego, że zdecydowana większość urządzeń z których korzystamy na co dzień jest w stanie funkcjonować wyłącznie dzięki poprawnemu przesyłowi energii elektrycznej bądź innego rodzaju sygnału. Co za tym idzie, wiązki elektryczne znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie potrzebne jest sprawne połączenie poszczególnych systemów i części. Szczególnie ma to odniesienie do branż takich jak komunikacja, automatyka, energetyka, elektronika czy motoryzacja.

Produkcja wiązek elektrycznychposzczególne etapy procesu

Etap I

Pierwszym etapem procesu produkcji wiązek jest cięcie przewodów. W tym celu używa się specjalnie przygotowanych maszyn i narzędzi. Oprócz samych przewodów cięciu podlegają również, w zależności od specyfikacji produkcji, elementy osłonowe oraz izolacyjne. Kolejnym krokiem jest odizolowywanie przewodów. Najczęściej ma ono miejsce automatycznie, już na etapie cięcia. Zdarza się jednak, że mamy do czynienia z materiałem w wypadku którego konieczna jest bardziej szczegółowa obróbka. W takim przypadku operacja przebiega dwuetapowo. Po obróbce automatycznej dochodzi także do obróbki ręcznej bądź półautomatycznej w czasie której odizolowuje się żyły wewnętrzne.

Etap II

Kiedy uda się już odizolować poszczególne przewody następuje proces cynowania końcówek.  Ważne jest tutaj dokładność ponieważ to w jaki sposób zostanie wykonany ten etap ma bezpośrednie przełożenie na jakość funkcjonowania oraz żywotność przewodu. Z kolei lutowanie ma na celu nie tylko zabezpieczyć przyszły przewód przed ewentualnym rozwarstwieniem żył, lecz także przygotować do sprawnego przeprowadzenia następujących po nim etapów produkcji.

Etap III

Na tym etapie produkcji można przejść do poprawnego, w zależności od przyszłego zastosowania, oznaczenia przewodu. Najczęściej stosowaną praktyką jest wprowadzanie poszczególnych oznaczeń po kolorze przewodu. Może zdarzyć się jednak, że paleta dostępnych barw jest zbyt skromna lub ich rozróżnienie może okazać się w praktyce kłopotliwe. W takich sytuacjach dobrze sprawdzają się oznaczenia drukowane.

Etap IV

Mając poprzednie etapy za sobą można przejść do ucinania i formowania wyprowadzeń podzespołów, które w przypadku większej produkcji także odbywa się automatycznie. Dzięki temu możliwe będzie przygotowanie wiązki do późniejszego montażu, kiedy to m.in. dochodzi do zatrzaskiwania styków czy obróbki cieplnej elementów termokurczliwych, wszystko w zależności od stopnia skomplikowania projektu. Tak wykonane wiązki podlegają na koniec procesowi kontroli jakości parametrów, po którym nadają się do spakowania oraz wysyłki do potencjalnego klienta.