Jak wygląda komputerowy skład tekstu? Poradnik DTP

Zanim książka, czasopismo bądź inna publikacja ujrzy światło dzienne przejść musi przez długi proces tworzenia. Jednym z elementów tego procesu jest komputerowe łamanie i skład tekstu. Na czym polega i jak przebiega?

Czym jest DTP?

Komputerowy skład tekstu w skrócie określa się jako DTP. Proces ten polega na realizacji szeregu czynności komputerowych, których celem jest odpowiednie przygotowanie publikacji do druku. Do tego celu wykorzystuje się dedykowane oprogramowanie służące do łamania i składu tekstu. Dzięki właściwemu oprogramowaniu DTP możliwe jest odpowiednie łączenie tekstu i grafiki oraz rozłożenie tekstu na kolejnych stronach w odpowiednich kolumnach. Tak ułożony tekst sprawia, że publikacja jest estetyczna, spójna i łatwa w czytaniu.

Na czym polega komputerowy skład tekstu?

Proces składu i łamania tekstu podzielony jest na kilka etapów. Pierwszym z nich jest wybór formatu w jakim publikacja ma zostać wydana. Innymi słowy, jest to wybór rozmiaru publikacji. Jest to ogromnie ważne, ponieważ to od formatu publikacji zależeć będą dalsze prace związane z łamanie i składaniem tekstu. Od formatu publikacji zależy między innymi wielkość czcionki, a tym samym ilość stron. Łamiąc i składając tekst pamiętać trzeba, że każda strona publikacji musi wyglądać identycznie. Na każdej ze stron musi być zachowany ten sam rodzaj czcionki, jej wielkość oraz sam układ tekstu. Ponadto ważne jest zachowanie takich samym interlinii, marginesów oraz akapitów. Pamiętać trzeba również o zachowaniu wszędzie takiego samego sposobu łączenia tekstu z grafiką. Jak zatem widać, komputerowe łamanie i skład druku to dbałość o nawet najmniejszy szczegół związany z tworzoną publikacją.

Korekta tekstu

Odpowiednie ułożenie tekstu nie kończy jednak procesu tworzenia publikacji. Zanim trafi ona do druku musi przejść przez etap korekty tekstu. Innymi słowy, treść musi zostać bardzo dokładnie sprawdzona pod kątem poprawności językowej. Mowa tu o sprawdzeniu czy w tekście nie znajdują się błędy ortograficzne, interpunkcyjne czy stylistyczne.To bardzo ważny etap. Wszelkie błędy w tekście zawsze zniechęcają czytelnika do lektury. Taki tekst po prostu źle się czyta. Nie wspominając już o tym, że jest to nieprofesjonalne.

Kto zajmuje się DTP?

Jak zatem widać, tworzenie różnego rodzaju publikacji nie jest takie proste jak mogłoby się to wydawać. Ogromną rolę odgrywa tu komputerowe łamanie i skład tekstu oraz jego korekta. Dlatego osoby zajmujące się DTP muszą posiadać odpowiednie predyspozycje. Przede wszystkim osoba zajmująca się DTP musi być kreatywna i posiadać wyobraźnię przestrzenną. Dzięki temu będzie wstanie przygotować publikację uporządkowaną, atrakcyjną wizualnie i wygodną w lekturze.

Dowiedz się Więcej