Jak wygląda egzamin na prawo jazdy kategorii B?

Powodów, dla których warto mieć prawo jazdy, jest z pewnością przynajmniej kilkanaście. Wolność, dostępność, wygoda i samodzielność to jedynie kilka z nich. Droga do tego nie jest tak kręta, jak mogłoby się wydawać, a jednak większość przyszłych kierowców przeraża egzamin na prawo jazdy kategorii B, na którym mają wykazać się wiedzą teoretyczną i praktyczną. A w końcu jak, jeśli nie w ten sposób sprawdzić predyspozycje do prowadzenia pojazdu? Jeśli Ty też chcesz podróżować zawsze, dokąd chcesz i kiedy tylko masz na to ochotę, lecz nie wiesz jak się za to zabrać- tu znajdziesz wszystkie informacje, jakich potrzebujesz.

Krok pierwszy

Zanim zaczniesz naukę jazdy, ktoś inny musi się o tym dowiedzieć! Zatem pierwszym krokiem, jaki powinieneś wykonać jest założenie PKK, czyli profilu kandydata na kierowcę. Jest to wymóg konieczny, bez którego nie rozpoczniesz jazd szkoleniowych. Aby uzyskać PKK, możesz udać się do miejskiego wydziału komunikacyjnego lub na stronę https://www.esp.pwpw.pl/Account/RegisterUser. Gdy otrzymasz swój unikalny numer kandydata na kierowcę, możesz zająć się wyborem szkoły jazdy!

“Ja na prawo jazdy kategoria B”!

Jeśli wybrałeś tę kategorię pojazdu, oznacza to, że po przygotowaniu w szkole jazdy w zakresie praktycznym (30 godzin) i teoretycznym (także 30 godzin), będziesz prowadził pojazd o wadze do 3,5 tony wraz z przyczepą. Egzamin na prawko nie będzie stanowił dla Ciebie problemu, jeśli opanujesz zasady ruchu drogowego, podstawy pierwszej pomocy i budowy pojazdu.

Egzamin teoretyczny

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy rozwiązuje się w sali komputerowej. W każdym podejściu zdający odpowiada na 32 pytania. Na rozwiązanie testu przeznaczone jest 25 minut. Maksymalnie można z niego uzyskać 74 punkty, aby wynik był pozytywny, wystarczy zdobyć ich 68. W internecie dostępnych jest wiele opcji wsparcia nauki od prawa jazdy- od poradników, przez aplikacje, w których można trenować rozwiązywanie zadań egzaminacyjnych, dokładnie takich, jakie później pojawiają się na egzaminie państwowym.

Egzamin praktyczny na prawo jazdy

Gdy już gładko przejdziesz egzamin teoretyczny, zostanie jedynie praktyka. Podczas tej części będziesz nadzorowany przez egzaminatora. Przebieg podejścia jest nagrywany. Do wykonania jest szereg manewrów, wcześniej ćwiczonych podczas jazd kursowych, takich jak zadania na placu manewrowym, przejazd przez skrzyżowanie równorzędne, przejście dla pieszych itd. Nie martw się- wszystkie to zostanie z Tobą wielokrotnie przećwiczone na zajęciach, aż niektóre z punktów będziesz wykonywał bez zastanowienia. Choć na pewno nie będą stanowić dla Ciebie problemu- nigdy nie wykonuj ich z zamkniętymi oczami!
Szerokiej drogi!