Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Posiadanie własnego mieszkania lub domu to marzenie wielu osób, które może zostać zrealizowane przy pomocy kredytu hipotecznego. W celu otrzymania kredytu hipotecznego bank ma na uwadze uzyskiwane dochody. W tym artykule skupimy się, czy osoba o niskich dochodach ma szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego.

Czy niskie wynagrodzenie przekreśla marzenia o uzyskaniu kredytu?

Bank w trakcie analizowania naszego wniosku bierze pod uwagę nie tylko wysokość dochodu, ale ciągłość zatrudnienia oraz historię kredytową.

Co należy zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na otrzymanie kredytu?

Zdolność kredytowa jest liczona pod względem:

  • wysokości dochodu,
  • źródła dochodu,
  • posiadanych zobowiązań finansowych,
  • miesięcznych wydatków.

Należy pamiętać, że bank najwyżej punktuje umowę o pracę na czas nieokreślony, ale inne formy umowy np. umowa o dzieło nie spowoduje, że bank nie udzieli nam kredytu. W celu uzyskania kredytu hipotecznego należy podnieść swoją wiarygodność finansową wobec banku. W celu poprawy swojej wiarygodności kredytowej należy zrezygnować z kart kredytowych i zablokować możliwość zaciągnięcia debetu na koncie bankowym. Należy pozbyć się wszelkich produktów, które ułatwiają nam zaciąganie niewielkich pożyczek. W sytuacji posiadania nieuregulowanych zobowiązań należy skorzystać z kredytu konsolidacyjnego w celu ich połączenia w jeden kredyt. Na lepszą zdolność kredytową wpływają wysokości poszczególnych rat i warto zadbać, aby były one jak najniższe.

Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.

Pamiętaj o terminowym regulowaniu rat

Biuro Informacji Kredytowej zanotuje nawet kilkudniowe opóźnienie. Związku z tym musisz zadbać, aby wszystkie zobowiązania były regulowane w terminie. Terminowy kredytobiorca posiada większe szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego.

Zmniejsz koszt utrzymania gospodarstwa domowego

Poszukaj na rynku ofert, które pozwolą Ci na zmniejszenie rachunków za prąd, gaz, telefon, telewizję czy Internet. Pamiętaj, że bank będzie brał pod uwagę koszt utrzymania gospodarstwa domowego decydując o udzieleniu kredytu.

Znajdź współkredytobiorcę lub poręczyciela

Jeżeli nasz kogoś zaufanego to poproś go o poręczenie kredytu lub zaproponuj mu zaciągnięcie razem kredytu hipotecznego. Najlepiej, aby osoba zaciągająca kredyt razem z nami miała wyższe dochody od nas. Współkredytobiorca musi posiadać również odpowiednią zdolność kredytową. Poręczyciel to osoba, która gwarantuje bankowi, że będzie spłacać za Ciebie kredyt, jeżeli Ty przestaniesz regulować poszczególne raty. Poręczyciel także musi posiadać odpowiednią zdolność kredytową. Poręczenie nie musi dotyczyć całość kredytu.