Montaż płytek kwarcytowych wymaga szczególnej uwagi zwłaszcza w kwestii przygotowania podłoża. Jeżeli czujemy się na siłach, można podjąć się tego zadania samodzielnie. Jeśli mamy jakiekolwiek obawy, lepiej powierzyć je specjalistom. Poniżej kilka wskazówek, z jakimi warto się zapoznać przed przystąpieniem do prac.
Przygotowanie ścian i podłóg
Przed przystąpieniem do układania płytek kwarcytowych należy upewnić się, że powierzchnia jest zagruntowana i wyrównana. W przypadku płytek kwarcytowych ma to szczególne znaczenie. Należy dokładnie upewnić się, że podłoże jest nośne. Jeżeli ściana lub podłoga jest stara, trzeba usunąć wszystkie poprzednie warstwy (farby, tapety) aż do warstwy konstrukcyjnej. Kolejno należy położyć zaprawę wyrównującą. Po nałożeniu gruntu pozostawiamy powierzchnię do wyschnięcia na około 24 godziny. W żadnym wypadku nie wolno kleić kamiennych płytek na starym podłożu!
Wyznaczanie
Należy znaleźć środek ściany lub podłogi i zaznaczyć pionową i poziomą linię za pomocą poziomnicy. Płytki kwarcytowe należy układać zaczynając od środka, kolejno w kierunku końca ściany lub podłogi.
Klejenie
Nanosimy klej do płytek kwarcytowych na powierzchnię (ścianę lub podłogę) około 1 m za pomocą pacy pod kątem 45° do ściany. Chwytamy płytkę i także smarujemy ją klejem. Mocno dociskamy płytkę do ściany za pomocą delikatnego ruchu obrotowego. Jeśli układamy płytki w formie cegiełki, dostępne są T-dystanse. Należy użyć wymaganej wielkości przekładki pomiędzy każdą płytką ze wszystkich stron, aby wzór był równy.
Nie wolno zapominać, że kładąc płytki kwarcytowe, należy używać kleju spełniającego minimalne wymagania normy C2TE, co po prostu oznacza, że mamy do czynienia z klejem cementowym (C), o podwyższonych parametrach (2), o wydłużonym czasie otwartym (E) i zmniejszonym spływie (T).
Przycinanie
Większość płytek kwarcytowych jest dość grubych, co oznacza, że byłoby dość trudne (choć nie niemożliwe) cięcie ich za pomocą noża. Aby zapewnić dokładność, zaleca się stosowanie elektrycznej obcinarki do płytek z diamentowymi tarczami, szczególnie podczas wykonywania nieregularnych cięć, np. wokół gniazdek, kranów, rur itp.
Spoinowanie
Należy pozostawić klej do płytek na 24 godziny do utwardzenia przed fugowaniem. Mieszamy zaprawę zgodnie z instrukcjami producenta, aż do momentu uzyskania równomiernej pasty. Nakładamy fugę za pomocą pacy gumowej lub gumowej listwy pod kątem 45° do ściany lub podłogi, upewniając się, że fugi są mocno wciśnięte w szczeliny. Wycieramy nadmiar fugi z powierzchni płytki za pomocą wilgotnej gąbki, uważając, aby nie usunąć fugi ze szczelin. Po około 30 minutach polerujemy płytki miękką, suchą szmatką, aby usunąć wszelkie zabrudzenia. Można to powtarzać tak długo, aż powierzchnia płytek będzie czysta.
Gotowe! Teraz już można cieszyć się niesamowitym widokiem odnowionego i lśniącego pomieszczenia!
Opinia o Wydawnictwu Mireki – przeczytaj.