Jak przygotować się do pójścia z dzieckiem na basen?

Widok matki z niemowlakiem na basenie już dawno przestał budzić sensację. Pływanie jest formą aktywności ruchowej, która doskonale wzmacnia mięśnie, rozwija koordynację ruchową, dostarcza dziecku frajdy oraz wycisza i relaksuje. Co warto zabrać na basen decydując się na taki wypad z małym dzieckiem? Czy ręczniki kąpielowe wystarczą?

Małe dziecko na basenie

Basen daje niemowlakowi wiele radości, ponieważ uwielbia ono pluskać się w w wodzie. Przez dziewięć miesięcy życia płodowego woda była dla niego naturalnym środowiskiem. Tak więc codzienne kąpiele są dla niego prawdziwą przyjemnością i nie zniechęca go nawet polewanie wodą po oczkach i główce. Do około 8. miesiąca życia dziecko posiada naturalny odruch „obronny” objawiający się tym, iż w chwili zanurzenia główki pod wodę nie otwiera ono ust, co zmniejsza ryzyko zakrztuszenia. Niestety odruch ten później zanika. Zanim jednak to nastąpi, zaleca się zaszczepienie w maluchu zamiłowania do pływania. Generalnie na basen możliwe jest zabranie już 2-miesięcznego niemowlaka, które dobrze się rozwija, jest zdrowe oraz pewnie unosi i trzyma główkę. Pediatrzy natomiast zalecają odczekanie do około 3.-4. miesiąca życia dziecka, aby oprócz nabrania sił fizycznych, wzmocniło ono również swoją odporność. Jest to istotne zwłaszcza zimą, kiedy jest mróz za oknem i łatwiej o przeziębienie. Przed zdecydowaniem się na taką wyprawę na basen, warto oswoić je z wodą w dużej (tzn. wyższej) wannie. Zaleca się wzięcie kąpieli razem z dzieckiem – ale nie po to, by umyć maleństwo, lecz po to, aby pobawić się z nim wodą płynącą ze słuchawki prysznica oraz z kranu.

Jak przygotować się do pójścia z niemowlakiem na basen?

Pomimo iż maluch jest niewielkich rozmiarów, to torba na basen będzie dość duża. Zaleca się spakowanie rzeczy dziecka do oddzielnej torby, co ułatwi szykowanie się w przebieralni. Warto włożyć do niej ręcznik z kapturkiem, a nawet dwa, ponieważ w trakcie pierwszych wizyt na basenie bardzo często wychodzi się z maluchem z wody i wchodzi do niej ponownie. Przydatny jest również szlafrok oraz pełny komplet dodatkowych ubrań i dwie pieluszki, na wypadek gdyby coś spadło na wilgotną podłogę w przebieralni. Niezbędna jest również wodoodporna pieluszka do pływania, która nie chłonie wody z basenu. Warto również zabrać ze sobą mydełko dziecka, by po pływaniu dokładnie zmyć z jego ciałka chlor. Przydatny będzie również balsam, który nawilży przesuszoną skórę małego pływaka. Po zakończeniu zabawy w basenie może przydać się również sól fizjologiczna, zwłaszcza wtedy, kiedy oczka dziecka będą podrażnione przez kontakt z chlorem.