Jak przygotować psa do strzyżenia? Poradnik psiego fryzjera

O tym, że posiadanie psa to duża odpowiedzialność wie każdy. Karmienie, wyprowadzanie, zabawy i poświęcenie uwagi to podstawowe działania dobrego właściciela. A pielęgnacja? Z braku wiedzy, umiejętności i czasu warto skorzystać z profesjonalnej wizyty u fryzjera. Psi fryzjer nie tylko fachowo, bezboleśnie i efektownie zadba o ulubieńca domu, ale też wpłynie na komfort i zdrowie psa. Strzyżenie psa to czasami konieczność! Jak przygotować psa?

KROK 1 – GŁASKANIE

To czego pies doświadczy podczas wizyty u fryzjera to przede wszystkim dotyk. W celu zapewnienia psu bezpiecznego i przyjemnego pobytu w salonie, już od szczeniaka warto przyzwyczajać go do dotyku różnych rąk. Głaskanie i zabawy z obcymi powinny być normalnością. Sama obecność fryzjera nie powinna wzbudzać w psie lęku, dlatego oswajanie z innymi ludźmi niż właściciel i domownicy jest podstawą przygotowań. To zresztą często naturalne działania, rozwijające w psie zdrowe funkcjonowanie wśród ludzi.

KROK 2 – MYCIE

Wiele psów panicznie boi się łazienki, a kąpiel wydaje się zagrożeniem. Powtarzanie tych czynności i traktowanie psa z delikatnością gwarantuje jednak oswojenie z wodą i wzrost zaufania w stosunku do właściciela. Przyzwyczajenie do mycia i suszenia jest ważnym krokiem przygotowań do strzyżenia w salonie – odgłosy suszarek, ciepłe powietrze i woda nie mogą być obcymi zjawiskami. Wielu ludzi praktykuje zamykanie psa w łazience w ramach kary za złe zachowanie. Nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ nasila wyłącznie negatywne emocje, które mogą nieoczekiwanie wybuchnąć w trakcie wizyty u fryzjera.

KROK 3 – CZESANIE

Przyprowadzenie psa do fryzjera bez wcześniejszego oswajania go z czesaniem, może spowodować w psie przerażenie i chęć ucieczki. Już od szczenięcego wieku warto oswajać psa z tą czynnością, poprzez zakup miękkiej szczotki. Im starszy pies, tym oczywiście łatwiej jest zamienić szczotkę na metalowy grzebień, stosowany przy czesaniu dużych psów. Czesanie powinno być spokojne i delikatne, tak, aby nie uszkodzić skóry psa i wzbudzić w nim dobre skojarzenia. To dobry moment, by pomyśleć o nagrodzie!

KROK 4 – STANIE NA STOLIKU

O ile głaskanie, mycie i czesanie jest często naturalne i proste, o tyle przygotowanie psa do bezczynnego i spokojnego stania na stoliku fryzjerskim to wyzwanie. Warto jednak w ramach zabawy, uczyć psa takiego działania korzystając ze sprzętu, który jest w domu. Najważniejsze, aby pies nie schodził ze stolika sam, ale zawsze na sygnał właściciela. Takie przygotowanie z pewnością zapewni psu bezpieczeństwo podczas wizyty w salonie fryzjerskim.

Opracowanie:
Strzyżenie psów – Barbara Białczyk