Jak prowadzić księgowość jednoosobowej działalności?

Już na poziomie składania wniosku o założeniu działalności gospodarczej w CEIDG trzeba określić czy księgowość naszej nowej firmy będziemy prowadzić sami czy też będzie to robić biuro rachunkowe. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej na początek najlepszym wyjściem może być prowadzenie księgowości samemu, zwłaszcza gdy przewidujemy, że przez pierwsze kilka okresów działalności firma nie będzie generować wielu dokumentów. Ponadto małe firmy, których dochody nie przekraczają 1,2 miliona euro w roku podatkowym mogą stosować uproszczoną księgowość.

Od czego zacząć księgowość w swojej firmie?

Najpopularniejszym dokumentem gromadzącym wszystkich transakcje i zdarzenia księgowe jest Księga Przychodów i Rozchodów (KPiR), którą takie przedsiębiorstwo musi posiadać, ponieważ na podstawie zewidencjonowanych zdarzeń gospodarczych wylicza się między innymi zaliczkę na podatek dochodowy. W KPiR ujmuje się przychody, zakupy i inne koszty powiązane z prowadzeniem działalności. Co miesiąc trzeba też zrobić podsumowanie i zachować wydruk.

Co z VATem?

Niektóre rodzaje działalności gospodarczej mogą być zwolnione z rejestracji podatku VAT. Dlatego warto sprawdzić czy działalność jaka prowadzimy jest zobowiązana czy zwolniona z VAT. Jednak warto też przeanalizować kto będzie naszym odbiorcom, partnerem biznesowym, z kim będziemy współpracować. Ponieważ inne firmy, które są Vatowcami bardziej chętniej podejmą się współpracy z innym Vatowcem, ze względu na ułatwienia podatkowe.

Regularność w dokumentacji

Wszystkie zdarzenia gospodarcze należy ewidencjować na bieżąco. Co miesiąc trzeba też odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy do US, opłacić składki ZUS, złożyć deklarację VAT (jeśli firma jest Vatowcem) czy drukować i przechowywać wydruki z KPiR. W wypadku posiadania kasy fiskalnej trzeba też wydrukować miesięczny raport i go przechowywać.

Program księgowy dla początkujących

Obecnie wszystkie zdarzenia księgowe księguje się za pośrednictwem programów komputerowych. Także na komputerze wystawia się różne dokumenty takie jak rachunki, faktury umowy itd. Ale niektóre programy komputerowe nie mają wszystkich potrzebnych funkcji w ramach jednego programu albo też są trudne w obsłudze.

Dobry program księgowy powinien być intuicyjny i jasno rozpisany. Powinien mieć czytelne menu dzięki któremu nie pomylimy się w dokumentacji. Powinien też umożliwić prowadzenie w jednym miejscu dokumentacji takie jak: rejestr VAT, ewidencja wyposażenia, środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, przebiegu pojazdu itp. A przede wszystkim możliwość w prosty sposób wystawić dokumenty jak faktura czy nawet powiązać zamówienie składane w sklepie internetowym z czynnościami i dokumentami takimi jak wydanie z magazynu (WZ), faktura sprzedaży i wysyłka towaru za pośrednictwem kuriera.

W przypadku problemów z prowadzeniem księgowości możesz zwrócić się o pomoc w prowadzeniu usług księgowych do biura rachunkowego – roscotax.pl