Jak prać bieżnik z filcu?

Moda modą, a dbanie o wygląd trendy rzeczy w domu jest na wagę złota. Są jednak tworzywa, które wymagają specjalnego traktowania. Jeśli są Państwo ciekawi to mam na myśli dla przykładu bieżnik z filcu, z którym to wiele osób ma problem, jeśli chodzi o przebieg procedury prania i dlatego wygląda on na materiał problematyczny.

Czym jest w ogóle filc?

Przeglądając materiały z „infosfery” można spotkać wiele informacji. Także i w tym miejscu pragnę podzielić się z Państwem swoja wiedzą na ten temat. Jaki to materiał? Ano jest to jeden z najstarszych materiałów z gamy wyrobów włókienniczych. Ślady filcu odnaleziono nawet w Turcji i ich pochodzenie datuje się na 6,5 tysiąca lat przed naszą erą. Wytwarzany może być z wełny lub sierści prawie wszystkich zwierząt hodowlanych, a także z tworzyw sztucznych. Do produkcji najczęściej stosuje się mieszanki tworzyw naturalnych i sztucznych.

Są dwie metody otrzymywania filcu. Tzw. filce bite otrzymuję się poprzez spilśnianie warstw włókien wełnianych oraz filce tkane, które otrzymuje się poprzez spilśnianie zewnętrznych warstw tkaniny z wełny owczej, lam czy sierści kóz. Produkuje się filce o grubościach od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Stosuje się je do wyrobu obuwia, kapeluszy, tarcz polerskich oraz np. podkładek i bieżników. I właśnie tym ostatnim elementem chcemy zająć się trwalej.

Jak prać bieżnik z filcu?

O to kilka najprostszych wskazówek.

Do prania bieżnika potrzebne będzie nam naczynie odpowiadające wielkością danego materiału. Może to być miska bądź, jeśli dysponujemy takową to np. wanna łazienkowa. Pranie przeprowadzamy w odpowiedniej temperaturze, ani w gorącej ani w zimnej. Pierwszym krokiem jest zamoczenie bieżnika i pozwolenie na nabranie przez niego wody, a mowa tu o całej warstwie materiału. Najlepiej wodę delikatnie wcierać ręką w bieżnik, tak aby cały był mokry. Trzeba pamiętać też, o tym by nie gnieść go ręką i nie powodować załamań na materii bieżnika.

Drugi duży krok to użycie proszku do prania o odpowiednich parametrach. Zwracamy uwagę na to by delikatnie wcierać proszek z woda w materię bieżnika. Nie stosujemy szczotek ani szczoteczek. To ważne. Po etapie prania i namaczania w wodzie z proszkiem spłukujemy mydliny z bieżnika. Odsączamy wodę ręką z materiału i pozostawiamy do wyschnięcia. Zaradne i dociekliwe osoby mogą prasować bieżnik przez ściereczkę. Polecamy ten sposób, a wiemy, że mało jest informacji jak dokładnie sobie poradzić w tej sytuacji. Zapraszamy do komentowania. Do usłyszenia!