Jak ozdobić koszulkę? Jakie są techniki nadruku na tkaninie?

Ozdabianie koszulek czy innych produktów odzieżowych to bardzo częsta praktyka. Wykorzystuje się ją nie tylko w firmach do celów marketingowych, ale też na własny użytek. Jeśli chcesz zająć się wykonywaniem takich usług, w tym artykule otrzymasz garść informacji na ten temat.

Maszyna do nadruku – sprytne i tanie urządzenie

Maszyna do nadrukówWykonywanie nadruków na koszulce za pomocą prasy termotransferowej (sublimacyjnej) nie jest kosztowne ani trudne. Wystarczy nabyć odpowiedni model maszyny. Za pomocą termoprasy wykonasz nadruk nie tylko na materiale, ale też na innych płaskich powierzchniach, typu puzzle, torby czy blachy. Nie będziesz więc mieć ograniczenia co do wyboru ozdabianego materiału. Takie urządzenie ma szeroki zakres temperatur, dlatego za jego pomocą wykonasz transfer z sublimacji, folii flofex, flock czy z papieru do druku laserowego. Maszyna do nadruków jest prosta i przyjemna w obsłudze, dlatego może z niej korzystać nawet amator. Wystarczy określić czas pracy urządzenia, aby włączył się o stosownej porze alarm. Oprócz czasu musisz ustawić żądaną temperaturę. Oczywiście trzeba też ustawić nadruk i materiał do ozdabiania oraz wszystkie parametry wydruku.

Haft komputerowy – zdobienie ręczników, polarów, koszulek i in.

To również bardzo ceniona metoda nanoszenia nadruków na materiał. Za pomocą tej metody bez problemu można wykonać nie tylko ciekawy napis czy aplikację na tkaninie, ale też zrobić emblemat, wzór 3D czy naszywkę. Technika ta jest niezwykle trwała i elegancka. Dla niektórych mankamentem haftu komputerowego jest fizelina, którą utrwala się od spodu ozdabianą powierzchnię. Może uwierać  lub drapać skórę, co dla wrażliwszych osób jest uciążliwe. Cena takiej usługi wiąże się z ilością ściegów, które trzeba wykonać.

Sitodruk – najstarsza i wciąż używana technika nadruku

Znana od wielu lat metoda nadruku  ma wciąż swoich nabywców. W tej technice na cenę wpływa przede wszystkim ilość stuk do nadruku. Każdorazowo trzeba zrobić matrycę do danego koloru,  co przy jednej sztuce jest mało opłacalne. Co więcej, z jednej matrycy wychodzi jeden wzór, dlatego nie można go powielać w celu wykonania drugiego, większego nadruku. Jak się go wykonuje? Wzór jest przenoszony za pomocą siatkowej matrycy i farby, którą przeciska się przez prześwity, aby umieścić na materiale. Oczywiście jest jeszcze wiele innych technik ozdabiania odzieży, np. Flex, Flock czy nadruk cyfrowy. Jeśli zależy Ci na wykonywanie nadruków w domu, nawet dla własnych potrzeb, wybierz prasę termotransferową, bo jej obsługa jest wyjątkowo łatwa. Maszyna do nadruków zajmuje niewiele miejsca, co jest również niezwykle ważne w przypadku mniejszych mieszkań.