Jak odzyskać utracone dane z pamięci wewnętrznej Androida?

W świecie zdominowanym przez urządzenia mobilne, troska o nasze dane wydaje się być sprawą kluczową. Niestety, smartfony i tablety często ulegają awariom i błędom ludzkim, a co za tym idzie – wiele cennych dla nas informacji może ulec zapomnieniu.

Ale czy na pewno? Okazuje się, że większość z utraconych danych można z powodzeniem odzyskać! Producenci oprogramowań wychodzą naprzeciw nieuważnym użytkownikom. W internetowy obieg wypuszczono co najmniej kilka aplikacji na komputery osobiste i urządzenia mobilne, które pomogą nam przywrócić utraconą zawartość naszego tabletu lub smartphone.

Nie tracimy danych, tylko drogę do nich

Wewnętrzna pamięć systemu Android opiera się na kodowaniu binarnym. Zatem usuwając dane z urządzenia, w istocie pozbywamy się tylko wskaźnika do nich, a same dane wciąż pozostają w pamięci. Sprytne, prawda? Pozwala to na odzyskanie ich kilkoma sposobami, a zależą one między innymi od rodzaju utraconych danych.

Utraciłem wszystkie kontakty, i co teraz?

W takim wypadku sprawdza się stara zasada: “lepiej zapobiegać, niż leczyć”. Kiedy nabywamy urządzenie z systemem Android, warto na samym początku sparować system na przykład z Kontem Google. Wówczas dane kontaktowe przechowywane są nie tylko na urządzeniu, ale także w chmurze, na serwerach Google. Wystarczy wtedy jedynie zalogować się na swoje konto gmail, po czym wejść w zakładkę “kontakty”, i gotowe! Mamy dostęp do wszystkich utraconych kontaktów. Ponadto w kwestii zabezpieczania wszelkiego rodzaju danych warto jest wykonywać okresowo kopię zapasową. Większość urządzeń ma tę opcję wbudowaną.

Odzyskiwanie Danych Android

Czasem zdarza się, że niechcący usuniemy całą serię plików z pamięci wewnętrznej. Co wtedy? Jedną z dostępnych na rynku aplikacji jest Odzyskiwanie Danych Android. Po zainstalowaniu jej w swoim komputerze podłączamy telefon lub tablet za pomocą kabla USB i uruchamiamy program. Pozwala on nie tylko na odzyskanie kontaktów, ale także ścieżek audio, wideo, obrazów i wiadomości SMS. 

Android Data Recovery

To kolejna aplikacja pozwalająca odzyskać utracone dane. Do jej zalet należą niewątpliwie łatwa obsługa, darmowe korzystanie z usług, a także kompatybilność z wieloma urządzeniami z systemem android. Pobieramy program, a kreator instalacji przeprowadza nas przez kolejne etapy. Podobnie jak poprzednim razem – podłączamy urządzenie kablem USB, po czym zezwalamy aplikacji na dostęp. Intuicyjny interfejs umożliwi nam łatwy i szybki dostęp do utraconych danych z możliwością ich odzyskania. Istnieje niestety jeden haczyk – aplikacja funkcjonuje na licencji shareware, co oznacza, że aby odzyskać dane musimy wykupić dostęp.

Undelete for Root Users

Tę aplikację w drodze wyjątku pobieramy na swoje urządzenie mobilne. Jak wskazuje nazwa- telefon/tablet musi być zrootowany lub posiadać dostęp do roota. Oznacza to, że musimy posiadać kontrolę nad uprawnieniami. Ponadto, darmowa wersja umożliwia nam jedynie odzyskiwanie obrazów. Aby mieć dostęp do całego spektrum funkcji, aplikację należy wykupić.

Wybór należy do Ciebie

Przedstawione sposoby często mogą uratować nas w krytycznej sytuacji. Musimy pamiętać, że z danymi należy postępować rozważnie. Warto tworzyć kopie zapasowe, a także przetrzymywać je w tak zwanej “chmurze”.