Jak naostrzyć snowboard przed sezonem?

Zadbanie o deskę snowboardową przed nowym sezonem zimowym to wyższa konieczność. Tylko w ten sposób skutecznie można przedłużyć żywotność każdego snowboardu, dlatego też warto zabrać się za to profesjonalnie. Oczywiście istnieje wiele serwisów, do których można oddać własną deskę i w kilka dni zostanie ona porządnie naostrzona, przy użyciu specjalistycznych narzędzi.

Niektórzy wolą się jednak zabrać za to samodzielnie, ponieważ wtedy mają większą pewność tego, że prace zostały wykonane precyzyjnie i deska będzie optymalnie przygotowana do nowego sezonu zimowego, podczas którego będzie można na niej poszaleć na stokach narciarskich i rampach. Przede wszystkim ze snowboardu w przerwie między sezonami powinno zdjąć się cały stary wosk oraz należy ją wtedy odtłuścić, co nie zajmuje dużo czasu. Wtedy też zostanie ona skutecznie oczyszczona.

Ostrzenie krawędzi

Najważniejszym elementem prac konserwacyjnych nad snowboardem jest na pewno ostrzenie krawędzi. W końcu to one zapewniają stabilną pozycję zawodnikowi podczas wykonywania różnego rodzaju ewolucji powietrznych, więc na pewno warto się do tego przyłożyć na sto procent własnych możliwości. Krawędzie odpowiednio naostrzone trzeba też zabezpieczyć specjalnymi preparatami przed korozją, wtedy też z deski będzie można korzystać bezpiecznie przez kilka najbliższych sezonów. Na naostrzone krawędzie należy nałożyć potem gorący wosk i tak przygotowana deska będzie mogła oczekiwać kolejnego sezonu zimowego. Ostrzyć krawędzie należy jednak umiejętnie, wystarczy tylko kilkanaście ruchów ostrzałką, która musi być jednak bardzo ostra, a wtedy można mieć pewność, że z krawędziami wszystko jest w jak najlepszym porządku. Należy uważać na to, aby nie przedobrzyć z ostrzałką, ponieważ wtedy efekty takich działań mogą być dla sportowca niezadowalające.

Troska o własne bezpieczeństwo

Ważne jest to, aby przed przystąpieniem do ostrzenia krawędzi dokładnie sprawdzić ostrzałkę, czy przypadkiem nie jest ona tępa oraz czy nie znajdują się na niej cząstki jakiegoś zaschniętego wosku. Jeśli tak właśnie jest trzeba oczywiście ją dokładnie oczyścić, ponieważ dopiero wtedy będzie ona gotowa do użytku i będzie można nią skutecznie naostrzyć krawędzie we własnym snowboardzie. Istotną kwestią jest też zwrócenie uwagi na laminat deski, a konkretnie na to, czy przypadkiem nie wychodzi on za krawędź ostrzałki. Tak nie powinno się stać, jeśli jednak tak się dzieje, to lepiej oddać snowboard do ostrzenia profesjonalistom z warszawskiego serwisu Contingent, którzy na co dzień zajmują się takimi sprawami i zrobią to bardzo precyzyjnie.

Przeczytaj opinię o Wydawnictwu Mireki.