Świerzb u dzieci to problem stosunkowo niewielkiej części populacji, co jednak nie oznacza, że nie istnieje wcale. Za główną przyczynę tej dolegliwości wskazuje się niski poziom higieny, brak urządzeń sanitarnych oraz niekorzystne warunki mieszkaniowe. Objawy są bardzo specyficzne – jakie?
Świerzb – co to takiego?
Świerzb jest chorobą zakaźną, która jest ściśle związana z występowaniem na powierzchni skóry świerzbowca ludzkiego. Można go znaleźć w naskórku w którym tworzy kanaliki, które w dalszej kolejności służą do złożenia jaj. Świerzbowca nie sposób zauważyć gołym okiem, gdyż jest on po prostu bardzo mały. Dolegliwością tą można zarazić się jedynie po bezpośrednim kontakcie z chorym, w przypadku dzieci jest to wspólna zabawa, nocowanie u kolegów i inne. Świerzb u dzieci objawia się bardzo silnym świądem, a także specyficznymi zmianami, które pojawiają się na skórze. Świerzbowiec lubi przede wszystkim miejsca w których jest mu ciepło, czyli narządy rodne, pośladki czy pępek. Dolegliwość ta pojawia się przede wszystkim u dzieci, które uczęszczają do przedszkola i szkoły, a także ludzi dorosłych, którzy pracują w dużych zakładach pracy i mają bezpośredni kontakt z drugą osobą.
W jaki sposób można zarazić się świerzbem?
Świerzb u dzieci pojawia się z reguły jako efekt bezpośredniego zetknięcia się z osobą zmagającą się z infekcją. Podanie ręki nie jest wystarczające, ale już spędzenie kilku godzin na zabawie to odpowiednia ilość czasu dla świerzbowca. Zarażenie pojawia się także w przypadku pożyczania rzeczy osoby chorej, przede wszystkim jej ubrań, spanie w jej łóżku oraz używanie jednakowych przedmiotów. Dzieci są w największym gronie ryzyka, a to ze względu na wspólną zabawę z innymi (place zabaw, przedszkola czy kontakty sąsiedzkie). Świerzb u dzieci występuje również jako efekt nieprzestrzegania higieny osobistej. Młody człowiek nie zdaje sobie sprawy, że musi codziennie, albo ewentualnie co drugi dzień wziąć kąpiel, myć zęby, buzię, szczotkować włosy – to zadanie rodzica. Jeśli więc dorosły nie przestrzega tych zasad, świerzbowiec może pojawić się w bardzo szybkim czasie.
Dzieci, które zmagają się z infekcją skórną mogą zaobserwować zmiany na swoich stopach oraz dłoniach. W pierwszej kolejności mają one do czynienia ze świądem, którego nie można kontrolować. Dodatkowo, staje się on znacznie bardziej intensywny w ciągu nocy. Oprócz tego pojawiają się także inne skutki uboczne choroby, jak chociażby grudki, pęcherze, krostki, a nawet nory wydrążone w naskórku. Choroba ta musi zostać potwierdzona przez specjalistę, który w następnej kolejności zapisze odpowiednie leki oraz kremy.