Jak dobrać rozmiar firany i zasłony?

Dobór firan i zasłon nie jest prostą sprawą. Po wybraniu odpowiednich, pasujących do wystroju materiałów,wzorów i kolorów pozostaje nam dobór rozmiaru. Co brać pod uwagę wybierając długość i szerokość firanek i zasłon, aby wyeksponować ich walory i stworzyć udaną kompozycję?

Oto kilka praktycznych porad

Długość zasłon ma zarówno znaczenie dla estetyki dekoracji, źle dopasowany rozmiar zasłon czy firan może wyglądać wręcz komicznie, jak i dla ich praktycznego zastosowania. Zbyt długie zasłony wręcz leżące na podłodze szybko się brudzą, a gdy zasłony są za krótkie do pomieszczenia może nam wpadać niechciane światło słoneczne.

Długość okiennych dekoracji

Długość dekoracji okiennych zazwyczaj wybiera się według trzech wariantów: krótkie sięgające do parapetu, nieco dłuższe sięgające poniżej linii parapetu oraz długie sięgające do podłogi. To na jaką długość się zdecydujemy zależy od naszych preferencji oraz wystroju pomieszczenia. W każdym przypadku należy pamiętać, że długość mierzymy od miejsca mocowania na karniszu, żabek lub haczyków, czyli od wysokości na której rzeczywiście zawiśnie tkanina. Od wymiaru firan sięgających do podłogi należy też odjąć 2 cm tak, aby dywan nie naruszał ich fasonu. Również bardziej estetycznie będzie wyglądało, gdy firany będą się kończyły nieco nad podłogą niż gdyby miały na niej leżeć.

Pomiar szerokości jest zależy od sposobu mocowania firany, jeżeli wisi ona na szynie zmierzona powinna być całkowita jej szerokość. Natomiast jeśli wisi na karniszu mierzymy tylko jego długość, bez żadnych elementów wykończeniowych. Ogólnie mówiąc, mierzymy ten fragment na którym rzeczywiście będą wisiały firany. Dla osiągnięcia efektu przestrzenności firany lub zasłony marszczy się lub drapuje. Dlatego szerokość może wynosić nawet trzykrotność szerokości karnisza, minimalna szerokość zapewniająca estetyczny wygląd firan do dwukrotna szerokość karnisza. W przypadku chęci wykonywania zakładów powinniśmy pomyśleć o zapasie tkaniny, który najlepiej, żeby liczył 10-20 cm. To na jakie upięcia czy marszczenia się decydujemy zależy od naszych preferencji i do tego dostosowujemy szerokość firan i zasłon. Możemy najpierw wybrać rodzaj taśmy marszczącej. Na rynku dostępne są uniwersalne taśmy przy zastosowaniu których sami decydujemy o stopniu gęstości marszczenia oraz taśmy dające fantazyjne efekty np.potrójnych zakładek. Mając już taśmę wiemy jaka szerokość (w stosunku do szerokości karnisza) jest nam potrzebna.

W przypadku zasłon należy jeszcze się zastanowić jaką funkcje mają pełnić. Czy zależy nam tylko na tym, aby zasłonić nimi okno, czy mają pełnić funkcję dekoracyjną.

Sklepy z zasłonami w Krakowie:

 • Świat Firan i Zasłon
  Adres: ul. Miłkowskiego 21/U9, 30-349 Kraków
  Telefon: +48 502 116 563
  E-mail: [email protected]
 • TURTEKSTIL Jakub Kamiński
  Adres: ul. Komandosów 16/57, 30-334 Kraków
  Telefon: +48 604 904 490
  Email: [email protected]
 • Zafiro
  Adres: ul. Lipińskiego 11, 30-349 Kraków
  Telefon: +48 509 984 445
  E-mail: [email protected]
 • Milanex Tkaniny
  Adres: ul. Ignacego Kraszewskiego 36, 30-110 Kraków
  Telefon: +48 607 305 083
  E-mail: [email protected]
 • Firma Handlowo-Usługowa TEKSTYLIA Maria Bartoszek
  Adres: os.Teatralne 4, 31-945 Kraków
  Telefon: 12 644 23 21
  E-mail: [email protected]