Jak dbać o paznokcie?

Paznokcie tak samo jak skóra czy włosy, wymagają specjalnej troski, aby promieniały zdrowiem. Tymczasem sporo osób zapomina o prawidłowej pielęgnacji, czego skutkiem są schorzenia płytki paznokcia i nieestetyczny wygląd.

Krem do rąk i peeling – to podstawa

Niektóre kremy do rąk są także przeznaczone do paznokci, o czym można przeczytać na opakowaniu. Tak czy inaczej, każdy krem wmasowany z skórę dłoni będzie też wzmacniał płytkę paznokcia i skórki wokół niej, zapobiegając ich stwardnieniu. Taki krem powinno się zawsze nosić w torebce bo po każdym myciu rąk, szczególnie po wysuszeniu za pomocą elektrycznych suszarek, wtarcie odżywczego i nawilżającego preparatu to podstawa. Oprócz kremu dobrej jakości peeling wmasowany w palce pomoże nie tylko skórze dłoni ale też paznokciom.

Dobra odżywka do paznokci

Jeśli paznokcie są często pokrywane lakierami, to szczególnie potrzebują mocnego zastrzyku energii w postaci dobrej odżywki do paznokci. Preparaty tego typu są różne, dlatego można stosować je naprzemiennie, obserwując, po którym z nich efekty będą najlepsze. Za ich pomocą można wesprzeć wzrost paznokcia, wzmocnić go i zregenerować. Płytka stanie się twardsza, mniej podatna na złamania i nabierze zdrowego wyglądu. Dobra odżywka do paznokci pełna jest cennych składników odżywczych, np. ceramidów czy protein, które wnikną głęboko w płytkę. Niektóre odżywki mają postać bazy pod lakier (wzmacniające), a regenerujące mogą imitować delikatny lakier ze względu na połysk, jaki pozostawiają na płytce paznokcia. Występują też w formie oliwki. Dobra odżywka do paznokci, której zadaniem jest odbudowa, powinna zawierać wapń i keratynę. Często występują w niej także takie składniki, jak krzemionka, żelazo, witaminy F, E, B7, C oraz pył diamentowy i proteiny jedwabiu.

Trzeba też pamiętać o tym, aby nie używać zbyt często polerki do paznokci oraz nie zdrapywać lakieru paznokciami. Lepiej zrezygnować z tipsów, które osłabiają płytkę paznokcia oraz jak najrzadziej wycinać skórki, aby zbyt szybko nie wzrastały. Dobra odżywka do paznokci, krem pielęgnacyjny i rękawiczki ochronne podczas mycia naczyń czy sprzątania – to podstawowe trio, o którym nie można zapomnieć.