Jak dbać o gardło?

Nasze struny głosowe przechodzą szczególnie trudne chwile zimą, w klimatyzowanych pomieszczeniach, kiedy często przebywamy wśród palaczy. Mają nam jednak służyć całe życie, dlatego warto się o nie zatroszczyć. Jak to zrobić?

O tym, że nasze gardło wymaga szczególnej opieki i należy o nie dbać, nie trzeba nikogo przekonywać. Dotyczy to nie tylko osób, które na co dzień pracują głosem, ale wszystkich. W końcu głos i struny głosowe w dobrej kondycji będą nam służyły całe życie.

Kiedy powinniśmy uważać na nie szczególnie?

Osoby, które pracują głosem dbają o gardło w zasadzie nieprzerwanie. Nie trzeba im zatem wyjaśniać, w jakich sytuacjach struny głosowe są narażone na szczególne uszkodzenia, i kiedy należy sięgnąć po specjalistyczne preparaty. Naszą czujność powinno wzbudzać częste przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych i intensywnie ogrzewanych, w których nie ma wystarczającej cyrkulacji powietrza, a przez to jest ono przesuszone. Wdychanie takiego powietrza nie wpływa korzystnie na kondycję strun głosowych. Warto również zabezpieczać się szczególnie, przebywając w towarzystwie osób palących. Wydychany przez nich dym ma bardzo szkodliwe działanie. Osoby, które często oddychają przez usta i chrapią w nocy także powinny troszczyć się szczególnie o kondycję swojego gardła.

Jak zatem zadbać o gardło i struny głosowe?

Warto pamiętać o kilku podstawowych i bardzo prostych praktykach. Przede wszystkim należy stale utrzymywać odpowiedni poziom nawilżenia pomieszczeń i ich prawidłową temperaturę (optymalna dla głosu to 20—21 stopni). Wówczas nie będzie konieczne stosowanie tabletek do ssania, takich jak: Fiorda, Herbitusin czy Strepsils. Pamiętajmy również o unikaniu dymu papierosowego i przebywania w zadymionych pomieszczeniach. Raz na jakiś czas w ciągu dnia warto wyjść na dłuższy, relaksujący spacer, podczas którego będziemy głęboko oddychać, wykorzystując przeponę.

Jeśli jednak przydarzy się infekcja, od razu warto sięgnąć po preparaty, który nawilżą gardło, zadziałają antybakteryjnie i przeciwzapalnie, a także przyniosą ulgę w bólu i innych nieprzyjemnych dolegliwościach. Szukajmy zwłaszcza tych tabletek i syropów, które mają jak najbardziej naturalny skład. Przykładem takiego preparatu są tabletki do ssania, które w składzie mają między innymi wyciąg z porostu islandzkiego i lipy.