Rolety materiałowe to bardzo popularna i efektowna dekoracja okna. Tego rodzaju systemy osłaniania okien są funkcjonalne, estetyczne i trwałe. Zakup nowych rolet to bardzo dobry pomysł, ponieważ stanowią doskonałą ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem i zapewniają maksimum prywatności. Ponadto są atrakcyjnym elementem aranżacyjnym przestrzeni. Przychodzi jednak moment, kiedy trzeba będzie je wyczyścić. Jak się zabrać do tego zadania, aby nie uszkodzić struktury tkaniny? Wbrew pozorom nie jest to wcale takie trudne.
Jakie są sposoby czyszczenia rolet?
Pierwszym i podstawowym zadaniem jest ich odkurzenie. Zanim zabierzemy się za czyszczenie należy usunąć z nich kurz, pyłki i inne przylegające zanieczyszczenia. Taki zabieg powinno się wykonywać systematycznie, ponieważ regularne odkurzanie zapobiegnie wnikaniu kurzu w tkaninę i jej trwałemu zabrudzeniu. Mechanizm wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką. Należy pamiętać, że rolety mogą być wykonane z różnych tkanin, a dobór pielęgnacji jest uzależniony od rodzaju materiału i jego konstrukcji, np. rolety dzień-noc składają się z dwóch pasów tkaniny, transparentnej i zaciemniającej.
Rolety materiałowe – jak usunąć plamy i zabrudzenia?
W przypadku gdy na tkaninie pojawiły się plamy należy wykorzystać lekko wilgotną szmatkę lub gąbkę, nasączoną roztworem wody i płynu do mycia naczyń lub mydła w płynie. W żadnym wypadku nie można przesadnie nawilżać materiału, ponieważ tkanina na rolecie nie lubi nadmiaru wody. W przeciwnym wypadku może się skurczyć, zdeformować i stracić swój pierwotny kształt. Nie należy też gwałtownie pocierać materiału ani używać wybielaczy i silnych odplamiaczy, aby nie spowodować nieestetycznych odbarwień. Takie nieprzemyślane działanie może prowadzić do trwałych i nieodwracalnych uszkodzeń.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Po wyczyszczeniu należy pozostawić roletę rozwiniętą do całkowitego wyschnięcia. Rolety materiałowe pokryte są zazwyczaj specjalną apreturą dlatego należy obchodzić się z tkaniną delikatnie. Do czyszczenia nie należy używać ostrych gąbek, które mogłyby uszkodzić strukturę materiału. Bardzo dobrym wyborem jest ściereczka z mikrofibry, flaneli lub bawełny albo delikatna gąbka. Mocne, miejscowe zabrudzenia można zlikwidować używając gumki do mazania. Do usuwania zanieczyszczeń i plam można użyć także specjalnych preparatów do czyszczenia rolet.
Bardzo ważne jest skorzystanie z zaleceń producenta. To najlepsza metoda na skuteczne i bezpieczne pozbycie się zanieczyszczeń z rolet materiałowych.