Jak często należy serwisować klimatyzację?

Klimatyzacja to bez wątpienia jedno z najbardziej przydatnych udogodnień, które już od lat goszczą w wielu miejscach publicznych i w samochodach, a coraz częściej również w domach prywatnych. Ze względu na wysokie temperatury panujące latem w Polsce wiele osób nie wyobraża sobie funkcjonowania bez tych urządzeń, które w parę minut potrafią schłodzić powietrze w danym pomieszczeniu oraz zapewnić ulgę od gorąca.

Serwisowanie klimatyzacji – podstawowe informacje

Bardzo ważną kwestią jest odpowiednie serwisowanie klimatyzacji. Dzięki temu w prosty i szybki sposób można wychwycić niewielkie usterki, a w przyszłości uniknąć bardziej kosztownych i złożonych napraw. Regularny serwis pozwala również na dokładne czyszczenie elementów klimatyzacji, wymianę filtrów oraz odgrzybienie wszystkich podzespołów. Jest to bardzo ważne w kontekście dbania o zdrowie. W klimatyzacji na wskutek między innymi skraplania się pary wodnej może dochodzić do rozwoju bakterii i grzybów, które w konsekwencji mogą prowadzić do rozwoju wielu jednostek chorobowych u człowieka. Szczególnie niebezpieczna jest chociażby bakteria Lagionella, która odpowiada za liczne schorzenia płuc. Bardzo częstym zjawiskiem jest sytuacja, kiedy z klimatyzatora zaczyna się wydobywać nieprzyjemny zapach – najczęściej jest to właśnie skutek zaniedbań, jeśli chodzi o serwis urządzeń. Wyłącznie regularny serwis klimatyzacji zapewnia, że korzystanie z niej jest w pełni bezpieczne dla zdrowia! Coraz więcej firm w swojej ofercie posiada również usługę „ozonowania” klimatyzacji – jest to bardzo prosta i szybka metoda na usunięcie wszelkich bakterii, grzybów oraz nieprzyjemnych zapachów, która z powodzeniem może być wykorzystywana zarówno w serwisie klimatyzacji samochodowej, jak również klimatyzatorów wolnostojących.

Częstotliwość serwisowania klimatyzacji

Według specjalistów z branży, każdy klimatyzator należy serwisować co najmniej raz na rok – jest to oczywiście granica umowna. Zaleca się, aby przed rozpoczęciem sezonu letniego zlecić zaufanej firmie serwis klimatyzacji w swoim samochodzie – pozwoli to nie tylko przeprowadzić odgrzybianie, ale również sprawdzić szczególność układu i dokonać ewentualnych napraw usterek. Posiadając klimatyzację w swoim domu warto dokonywać jej przeglądu raz w roku lub dwa razy do roku – przede wszystkim uzależniając ilość serwisów od stopnia jej eksploatacji. W miejscach publicznych (mowa tutaj na przykład o galeriach handlowych, punktach usługowych czy medycznych, a także o lokalach gastronomicznych) przegląd i serwis klimatyzatorów powinien odbywać się znacznie częściej – nawet raz na kwartał!

Dowiedz się Więcej