Ile prądu zużywa pompa ciepła?

Zużycie energii elektrycznej ostatnim czasem jest dość często poruszanym tematem, bowiem nie ma w tym nic dziwnego, zwłaszcza obecnej sytuacji kiedy ceny prądu ciągle rosną. Gospodarstwa domowe coraz częściej stawiają na urządzenia energooszczędne, które pozwalają im obniżyć rachunki za energię elektryczną. Istotną rolę odgrywa tutaj pompa ciepła, ponieważ ma ona bardzo zdecydowany wpływ na oszczędność energii. Jest ona wykorzystywana między innymi do ogrzewania domów a także wentylacji. Aczkolwiek coraz więcej osób zadaje sobie pytanie czy dzięki zastosowaniu pompy ciepła można naprawdę zaoszczędzić, i jaki to ma wpływ na budżet domowy?

Roczne zużycie prądu przez pompę ciepła

Obecnie duża liczba osób interesuje się instalacją pompy ciepła w swoich domach, jednak poszukują oni wiarygodnych informacji o cenie, montażu a także rodzajach dostępnych pomp i zużyciu energii elektrycznej. Najistotniejszy jest tutaj koszt ogrzewania pomieszczeń generowanych przez pompę ciepła. W praktyce jest to zagadnienie dość skomplikowane, ponieważ zależy od wielu czynników. Jeśli chcesz oszacować w przybliżeniu roczne zużycie energii powinieneś sprawdzić średnią efektywność roczną Twojej pompy ciepła. Obecnie dostępne nowoczesne pompy ciepła posiadają dobrą klasę swojej efektywności na poziomie od 3,5 do 5,5. Prościej mówiąc oznacza to, iż 1 kWh pobranej energii pompa oddaje od 3,5 do 5,5 energii cieplnej. Istotnym elementem jest przede wszystkim wielkość zapotrzebowania na ciepło. Zależy to między innymi od liczby osób przebywających w domu, jakości wszystkich urządzeń w domu, a także rodzaju ocieplenia domu i zastosowanej wentylacji.

Pompa ciepła – czynniki mające wpływ na zużycie prądu

Zużycie prądu przez pompę ciepła zależy od wielu czynników, w których skład wchodzą:

  • warunki w jakich pracuje i działa urządzenie
  • ilość potrzebnej i zużywanej wody
  • temperatura wody
  • rodzaj zastosowanej wentylacji
  • oraz wiele innych czynników

Przed zakupem pompy ciepła warto dobrze się zastanowić i dokonać odpowiedniego wyboru, bowiem należy pamiętać, iż dobrze dobrana pompa może odzyskać nawet do 70% ciepła z powietrza wentylacyjnego, dzięki wykorzystaniu go do podgrzewania wody. Warto dodać, iż pompa pozwala na zdecydowane oszczędności, ma ona największe zastosowanie latem, w sytuacji kiedy bardzo często dochodzi do podgrzewania wody prądem. Zaletą działania pompy ciepła jest również schładzanie pomieszczeń polegające na tym, iż pompa pobiera ogrzane powietrze z pomieszczeń ciepłych a następnie je wydmuchuje. Warto zaznaczyć, iż wszelkie instalacje pompy ciepła zaliczane są do odnawialnych źródeł energii, dzięki temu wysoki koszt przeprowadzenia montażu może być dofinansowany.

Więcej informacji na temat pomp ciepła uzyskasz na stronie firmy AKWIN, która specjalizuje się w montażu pomp ciepła – www.akwin.com.pl/pompy-ciepla