Ile kosztuje wycena szkody samochodu przez rzeczoznawcę?

Po usługę świadczoną przez rzeczoznawcę sięgamy zawsze wtedy, gdy potrzebujemy wyceny wartości pojazdu oraz gdy konieczne jest sprawdzenie, w jaki sposób zostało uszkodzone auto, na przykład podczas kolizji, i jak wpłynęła ona na wartość oraz stan pojazdu. Rzeczoznawca zwykle współpracuje z towarzystwem ubezpieczeniowym, chociaż od lat mówi się o potrzebie pełnego uniezależnienia zawodu od dyktatu tych instytucji.

Kiedy potrzebujemy rzeczoznawcy ?

Rzeczoznawca współpracujący z firmą ubezpieczeniową, na jej zlecenie, dokonuje oględzin pojazdu po wypadku czy drogowej kolizji. Na podstawie oględzin dokonuje szczegółowej wyceny wartości pojazdu oraz sporządza kosztorys naprawy. Będzie on podstawą dla ubezpieczyciela do określenia wartości odszkodowania z polisy AC lub OC sprawcy zdarzenia na rzecz poszkodowanego.

Może się jednak zdarzyć, że kierowca poszkodowany w kolizji zakwestionuje kosztorys przygotowany przez rzeczoznawcę ubezpieczyciela. Wówczas może skorzystać z wyceny szkody przez niezależnego rzeczoznawcy samochodowego z firmy TB Ekspert. Na tej podstawie może wnieść pozew do sądu o zmianę wysokości odszkodowania. To często długa i żmudna procedura, jednak wygrane sprawy z tego obszaru prawa wskazują często na tendencyjne zaniżanie wartości odszkodowania mającego na celu ograniczenie wydatków ubezpieczyciela.

Szkody zawierające się w OC sprawcy zdarzenia drogowego mogą zostać zlikwidowane na kilka sposobów:

  • metodą kosztorysową
  • metodą warsztatową
  • metodą ASO

Metoda kosztorysowa przewiduje wypłacenie ustalonego kosztorysem odszkodowania bezpośrednio kierowcy poszkodowanemu w postaci środków pieniężnych. Teoretycznie wypłacone środki powinny wystarczyć na naprawę pojazdu, którą poszkodowany realizuje na własną rękę. Metoda warsztatowa likwidacji szkód polega na naprawie pojazdu w warsztacie naprawczym, który już samodzielnie, po jej zakończeniu, rozlicza się z ubezpieczycielem. Na żadnym etapie transakcji nie ma tam miejsca dla poszkodowanego. Metoda ASO ma podobną formę, tylko naprawa pojazdu odbywa się w autoryzowanej przez ubezpieczyciela stacji obsługi, rozliczającej się również bezpośrednio z ubezpieczycielem.

Ile kosztuje praca rzeczoznawcy?

Koszt wyceny naprawy pojazdu dokonywany przez rzeczoznawcę samochodowego zależy od wielu czynników, przede wszystkim od zakresu i wartości samej szkody. To dlatego cennik jego usług nie jest z góry określony, podlega bowiem zbyt wielu zmiennym. Jednocześnie porównując tę samą usługę u kilku rzeczoznawców widać, że kwota ta zależy również od indywidualnej oceny.

Na rynku usług można zaobserwować jednak pewną prawidłowość. Wycena samochodu osobowego kosztuje ok. 300 zł a szacunek strat w takim pojeździe to koszt ok. 500 zł, natomiast pełen kosztorys powypadkowy sporządzony przez rzeczoznawcę niezależnego, wraz z rekonstrukcją zdarzenia, może kosztować nawet kilka tysięcy złotych.

Inwestycja w pracę rzeczoznawcy samochodowego ma szansę zaprocentować szczególnie w sprawa spornych, gdzie kierowca poszkodowany wyraźnie jest przekonany, że ubezpieczyciel dokonał mocno zachowawczej wyceny szkody.