Marzenie o posiadaniu prawa jazdy kategorii B, a w niedalekiej przyszłości również samochodu osobowego, towarzyszy chyba wszystkim młodym ludziom. Większość z nich pragnie realizować to marzenie jeszcze przed ukończeniem 18 roku życia, czyli przed zdobyciem pełnoletności. W jaki sposób to robi? Zapisując się na kurs prawa jazdy. I tu pojawiają się pierwsze problemy – finansowe. Nie każdego młodego człowieka oraz jego rodziców stać na to, aby opłacić kurs prawa jazdy z góry. Z jakim wydatkiem to się wiąże? Sam kurs na kat. B kosztuje ok. 1700 złotych. Na tym jednak wydatki się nie kończą. Opłata za badania lekarskie, egzamin teoretyczny i praktyczny, wydanie dokumentu prawa jazdy. Kwota rośnie zatem do ok. 2000 złotych. Jest to wariant optymistyczny, który zakłada zdanie egzaminu za pierwszym razem. Jeśli nam się to nie uda, będzie trzeba zapłacić kolejnych 170 złotych za ponowny egzamin, a być może i za dodatkowe lekcje doszkalające. Cena powoli dobiega do ok. 2500 złotych. Skąd wziąć na to pieniądze?
Szybki kredyt na kurs prawa jazdy
W przypadku braku oszczędności, pożyczka gotówkowa wydaje się być najlepszym sposobem na pokrycie wydatków na kurs prawa jazdy. Szybki kredyt przez internet można uzyskać w kwocie nawet do 25 000 złotych! Taka suma nie tylko w zupełności wystarczy na opłacenie kursu, ale pozwoli także zakupić pierwszy samochód dla szczęśliwego posiadacza prawa jazdy. Możliwość kontynuowania jazdy samochodem po zdaniu egzaminu jest niezwykle ważna do utrwalania zdobytych podczas kursu umiejętności, a także do wyrabiania w sobie pozytywnych nawyków i zachowań, które mogą odpowiadać za bezpieczeństwo w czasie jazdy.
Kurs prawa jazdy kategorii C – ile kosztuje
Osoby już posiadające prawo jazdy kat. B, mogą chcieć rozszerzyć swoje uprawnienia o kolejną kategorię – C. Pozwala ona kierować samochodami ciężarowymi o DMC powyżej 3,5 tony. Mając takie uprawnienia, można zacząć myśleć o pracy w zawodzie kierowcy zawodowego. Ile będziemy musieli zapłacić za kurs prawa jazdy kategorii C? Tutaj kwoty są wyraźnie wyższe niż na prawo jazdy dla samochodów osobowych. Kurs prawa jazdy na ciężarówkę kosztuje bowiem około 3000 złotych. Do tego dochodzą koszty badań lekarskich oraz testów psychotechnicznych. Można przyjąć, że kwota 3500 złotych to minimum na start. Następne koszty to cena egzaminu i wydania dokumentu prawa jazdy. Kiedy już go zdobędziemy wraz z wbitą w dokument literką C, nie oznacza to, że będziemy mogli pracować w zawodzie kierowcy zawodowego. Do tego potrzebne będzie jeszcze świadectwo ukończenia tzw. kwalifikacji wstępnej dla kierowców zawodowych kat. C. Cena za taki kurs to od 2500 do 3000 złotych. Podsumowując, cena za zdobycie prawa jazdy kat. C wraz z uprawnieniami dla kierowcy zawodowego to ok. 6000 do 6500 złotych. Przy takich kwotach szybki kredyt wydaje się być uzasadnionym wyborem jako forma finansowania swojego rozwoju. W celu obniżenia wydatku, warto poszukać ofert na dofinansowania kursów prawa jazdy – Powiatowe Urzędy Pracy mogą dysponować informacjami z pierwszej ręki na ten temat.