Hydroizolacja w łazience pełni bardzo ważną funkcję. Chroni ją przed przenikaniem wody przez nieszczelności w ścianach czy podłogach i zapobiega pojawieniu się grzyba na ścianach, a w przypadku awarii, straty przez nią spowodowane będą zmniejszone. Hydroizolację wykonuje się na ścianach i podłogach szczególnie narażonych pomieszczeń, a wykonuje się ją przed położeniem okładzin takich jak płytki ceramiczne czy szkło.
Hydroizolacja w łazience
Hydroizolacja w łazience powinna pokrywać całą podłogę, a ściany powinna pokrywać na wysokości min. 10 cm, przy umywalce ok. 50, a przy wannie – 200. Przy jej nakładaniu należy uwzględnić około 50 cm. marginesów wokół stref wodnych, a przy prysznicu powinny się znaleźć również powyżej i po bokach kabiny. Przy natryskach bez brodzików, trzeba wykonać izolację na podłodze oraz założyć dodatkową na ścianach.
Uszczelnienia wymagają takiej miejsca jak narożniki ścian, przy wannach, umywalkach oraz miejsca styku okładzin z innymi powierzchniami, a także fugi między płytkami jak również przejścia instalacji przez ściany i stropy.. W celu hydroizolacji warto sięgnąć po środki, które mają w składzie substancje biobójcze.
Hydroizolacja za pomocą folii w płynie
Przy hydroizolacji stosuje się tak zwane folie w płynie, które układane są na ścianach i podłogach. Występują one w postaci ciekłej masy, której bazą jest dyspersja polimerowa, oraz wypełniaczy i środków modyfikujących. Dzięki bez spoinowemu systemowi nakładania, taki system jest szczelny. Masy takie są elastyczne, przez co są łatwe do rozprowadzania. Uszczelnienia zawierają również mankiety i narożniki oraz sznur dylatacyjny, które służą uszczelnieniu przestrzeni między płytkami i dylatacjami. Jeśli w łazience jest planowane ogrzewanie podłogowe, to hydroizolacja powinna być oparta na folii odpornej na wysoką temperaturę.
Przed rozpoczęciem pracy, izolowane powierzchnie powinny być dokładnie oczyszczone z pyłu, kurzu oraz farby, jeżeli była ona nakładana, a rysy i ubytki trzeba usunąć. Należy upewnić się, że nigdzie nie ma pleśni, a jeżeli taką znajdziemy, trzeba ją usunąć za pomocą chemii budowlanej. Izolowane miejsce musi być suche, a chłonne powierzchnie należy zagruntować.
Później, kupiona w wiaderku masa powinna być wymieszana i nałożona za pomocą pędzla albo wałka na min. milimetr grubości, chociaż zaleca się nałożenie dwóch warstw. Pomiędzy nałożeniem jednej a drugiej masy, powinno poczekać się ok. 6 godzin. Aby szczelność tak newralgicznych miejsc, jak narożniki była zachowana, konieczne jest użycie taśmy uszczelniającej do narożników z powlekanej tkaniny poliestrowej. Taką taśmę trzeba wkleić w świeżą warstwę folii (zachowana zakładka musi wynieść ok. 10 cm.) i zamalowuje się płynną folią.
Więcej informacji o prawidłowym wykonaniu hydroizolacji w łazience dowiesz się ze strony www.