Holowanie auta – wszystko co musisz wiedzieć

Awaria samochodu może zdarzyć się każdemu. Często niestety w najmniej oczekiwanym momencie nasz pojazd odmawia posłuszeństwa. Należy go niezwłocznie i bezpiecznie odholować do mechanika. Choć holowanie pojazdu osobowego może wydawać się proste, jest kilka rzeczy, o których warto pamiętać.

Po pierwsze – holowanie nie zawsze jest dopuszczalne

O tym, kiedy pojazd można holować, a kiedy nie mówią nam przepisy Kodeksu Drogowego. Z art. 31 tej ustawy wynika, że zabronione jest holowanie samochodu z niesprawnym układem kierowniczym lub hamulcowym, chyba, że sposób holowania wyklucza potrzebę ich użycia. Nie można holować także przy pomocy pojazdu z przyczepą, a także więcej niż jednego pojazdu na raz. Awaria silnika, która wyklucza jego uruchomienie nie pozwala także na holowanie przy pomocy połączenia giętkiego. Wszystkie te wyłączenia mają zapewnić jak największe bezpieczeństwo nie tylko holowanemu i holującemu, ale także ograniczyć wpływ tego procesu na płynność przemieszczania się pozostałych uczestników ruchu.

Więcej dowiesz się na – https://ciagutek.pl/holowanie-warszawa/

Uwaga na automatyczną skrzynię biegów!

Posiadacze samochodów z automatyczną skrzynią biegów powinni pamiętać, by koła napędzane powinny być uniesione i umieszczone podczas holowania na specjalnym wózku lub lawecie. Zwróćmy także uwagę na to, jaki bieg został ustawiony podczas holowania – powinien być to bieg jałowy. Jeśli nasz samochód oferuje napęd na cztery koła, na czas holowania przełączmy napęd tylko na jedną oś.

Połączenie giętkie czy sztywne?

Kolejne obostrzenia z Kodeksu Drogowego dotyczą tego, jakie połączenie pomiędzy samochodami stosować. Jeśli samochód holowany ma sprawny układ kierowniczy, możemy użyć połączenia giętkiego, a pomiędzy pojazdami odległość nie może być większa niż 6 metrów i mniejsza niż 4 metry. Jeśli sprawny jest wyłącznie jeden hamulec, jesteśmy ograniczeni do połączenia sztywnego, a dopuszczalna odległość nie może być większa niż 3 metry. Połączenia muszą być tak zamocowane, aby nie uległy rozłączeniu podczas jazdy.

Jak oznakować pojazdy?

Bardzo ważne jest, aby zadbać o prawidłowe oznakowanie pojazdów. Pojazd holowany musi mieć z tyłu po lewej stronie umieszczony trójkąt odblaskowy. Zamiast trójkąta, może wysyłać żółte sygnały błyskowe. W okresie niedostatecznej widoczności powietrza pojazd holowany powinien mieć włączone światła pozycyjne. Pojazd holujący bez względu na widoczność powinien mieć włączone światła mijania.

Oznaczone musi być także połączenie pomiędzy samochodami – biało-czerwonymi pasami lub chorągiewką (żółtą lub czerwoną).

Warto pamiętać o omówionych czynnościach w trakcie holowania. Jeśli o czymś zapomnimy, a zainteresuje się nami Policja, możemy liczyć na mandat nawet do 300 zł łącznie (osobno za błędne oznaczenie połączenia, jego brak lub nieprawidłowy dobór, a także za niezachowanie przepisowej odległości pomiędzy pojazdami).