Kto chorował na to schorzenie odbytu, dobrze wie, jak bardzo jest nieprzyjemne. Hemoroidy to po prostu krwawnicze guzki -układy naczyń krwionośnych, które wyglądem przypominają poduszeczki. Kiedy dojdzie do stanu zapalnego tego obszaru, wtedy zaczynają się problemy.
Przyczyny schorzenia
Przede wszystkim należy przybliżyć przyczyny choroby hemoroidalnej, aby wiedzieć, jak jej uniknąć. Czasami nie jest to możliwe, ale w wielu przypadkach można przeciwdziałać powstaniu zapalenia. Schorzenie wywołuje m.in. siedzący tryb pracy oraz brak ruchu. Spore znaczenie ma także nadmierna waga i nieodpowiednia dieta, uboga w błonnik. Oprócz tego do zapalenia prowadzą bardzo często biegunki lub powtarzające się zaparcia a także podeszły wiek, ponieważ wtedy zmienia się struktura tkanek odbytnicy. Przyczyn jest naprawdę sporo.
Ból, świąd, krew utajona w kale i co jeszcze?
Objawami schorzenia jest ból, świąd i pieczenie, szczególnie podczas wypróżniania się. Śluzówka odbytu jest podrażniona, pojawia się uczucie niepełnego wypróżnienia. Guzki zamiast wracać do wewnątrz, zostają po zewnętrznej stronie odbytu, dlatego można mówić o ich wypadaniu, co może doprowadzić do martwicy czy zakrzepicy. Kolejny możliwy objaw to krew utajona w kale, która pojawia się w wyniku krwawienia z guzków. Nie jest to może częsty objaw, bo zazwyczaj krew przy chorych hemoroidach ma żywą, czerwoną barwę, ale zdarza się także, że w występuje w takiej formie.
Oczywiście zawsze wtedy, gdy pojawi się krew utajona w kale trzeba zrobić konkretne badania, które wyeliminują inne schorzenia, np. wrzody żołądka, polipy jelita grubego czy chorobę Leśniowskiego – Crochna.
Leczenie hemoroidów
Podstawą jest zmiana diety i zapewnienie sobie optymalnej dawki ruchu, najlepiej na świeżym powietrzu. Konieczne jest przyjmowanie dużej ilości płynów, kiedy w codziennym jadłospisie znajdzie się więcej błonnika, aby nie dochodziło do nieprzyjemnych zaparć. Miejscowo stosuje się różne kremy i maści, które często pomagają całkowicie wyeliminować problem. Koniecznie należy kontrolować swój organizm i jeśli pojawią się pierwsze objawy stanu zapalnego żylaków odbytu, wtedy trzeba podjąć stosowne leczenie. Kiedy dojdzie do tego, że pojawi się duży ból, krew utajona w kale i inne dolegliwości, które będą się utrzymywać stale, wtedy często potrzebna jest już interwencja chirurgiczna lub laseroterapia.
Zamiast leczyć, można unikać powstawania stanu zapalnego. Przyczyni się do tego na pewno odpowiednia higiena osobista, unikanie ostrych przypraw, używek, regularne wypróżnianie, regularna aktywność fizyczna i noszenie wygodnej, przewiewnej bielizny.