Złoto należy od wieków do tych kruszców, które słabo reagują na zmiany rynkowe poszczególnych państw. Stąd miano jednostki rozliczeniowej, której wartość zmienia się nieznacząco lub w ogóle. Czy warto zatem złoto sprzedać? A jeśli tak, to gdzie?
Złoto jako Międzynarodowa Jednostka Rozliczeniowa
Sztabka złota o wadze niespełna 12,5 kg jest od wieków podstawową jednostką rozliczeniową w międzybankowym obrocie złotem. Złoto jest „walutą” pewną i zawsze warto w nie inwestować, niezależnie od ceny kruszców na rynkach lokalnych i regionalnych. Złoto zawsze zachowuje pewien poziom wartości, od którego zależy cena innych matali i kruszców. Do dziś cena złota jest determinantą cen walut w krajach pozyskujących czyste złoto. Może obecnie mniej niż podczas „gorączki złota”, ale nadal ten rodzaj „waluty” potrafi zmienić diametralnie rynki walut i to nawet krajów, które z wydobyciem złota mają niewiele wspólnego. W sytuacji dużej awersji do ryzyka to właśnie złoto z dolarem są tymi narzędziami, które inwestorzy traktują jako bezpieczną przystań dla własnych poczynań.
Kiedy najlepiej sprzedawać złoto w Nowej Soli?
Terminów do najlepszej sprzedaży złota nie sposób określić z góry. Wiele zależy od sytuacji na rynku i bieżących wydarzeń politycznych, które potrafią nieco zmienić cenę tego kruszcu, nie ulega jednak wątpliwości, że najlepsze i najbezpieczniejsze warunki skupu złota (czy to w postaci sztabek czy biżuterii) znajdziemy w skupie złota. Takie skupy najczęściej zlokalizowane są w siedzibach mennic skarbowych, gdzie ceny naprawdę odpowiadają bieżącej sytuacji na rynku i nie musimy się obawiać jakichkolwiek problemów czy oszustw.
Nie zawsze jednak do mennic skarbowych jest nam po drodze. Mennic skarbowych jest w Polsce zaledwie kilkanaście i np. z Nowej Soli najbliżej będzie nam do mennicy we Wrocławiu. Jeśli więc nam się spieszy, znacznie korzystniej będzie nam skorzystać z niezależnych skupów złota. Jednym z dobrych i szybkich instytucji, jakie z chęcią skupią złoto będzie lombard.
Miejscami, gdzie można sprzedać wyroby ze złota są:
- Mennice skarbowe
- Zrzeszone w obrocie złotem instytucje
- Lombardy
- Osoby prywatne
Złoto skupowane w lombardzie
Złoto można sprzedać w lombardzie, zwłaszcza, jeśli do sprzedaży mamy kolczyki bransoletki czy inną biżuterię. Tego typu przedmioty chętnie skupują lombardy, jednak jeśli nie chcemy na takiej transakcji stracić, warto wybierać tylko te o ugruntowanej pozycji na rynku. To zapewni nam nie tylko bezpieczeństwo transakcji i naszych danych, ale również cenę, jaka najbardziej odpowiada realnej wartości biżuterii, którą mamy na sprzedaż.
Jak sprawdzić lombard przed sprzedaniem złota i złotej biżuterii?
Jeśli mamy certyfikat naszej biżuterii, koniecznie powinniśmy go przedstawić podczas sprzedaży złota. To podnosi jego wartość i sprawia, że lombard nie będzie chciał wykorzystać złota wyłącznie na przetopienie. W takiej sytuacji lombard może sprzedać złoto w postaci biżuterii do dalszej odsprzedaży i uzyskać za nie bardzo atrakcyjną ceną. Pamiętajmy, że lombard na swoich transakcjach musi zarobić, zatem sugerowana nam cena na pewno będzie niższa od rynkowej, zarówno wziąwszy pod uwagę wagę złota, jak i sposób wykonania np. pierścionka czy bransoletki.