Folia grzewcza to najcieńszy wariant, jakie oferuje nowoczesne elektryczne ogrzewanie powierzchniowe
W przeciwieństwie do tradycyjnego ogrzewania folie na podczerwień nagrzewają się równomiernie emitując promieniowanie przekładające się na przyjemne ciepło na całej powierzchni ściany lub podłogi. Na jakiej zasadzie funkcjonują folie grzewcze? Czy ogrzewanie na podczerwień to dobry pomysł?
Jak działa folia grzewcza?
Folia grzewcza to element elektrycznego ogrzewania powierzchniowego montowany pod podłogą, w ścianach albo na suficie. System grzewczy na podczerwień wykorzystuje cienkie folie wykonane z laminowanych włókien węglowych, których montaż nie wpływa na elementy konstrukcyjne domu. Folie grzewcze w postaci pasków grafitu umieszczonych na nośniku wykonanym na przykład z tkaniny z włókna szklanego dla izolacji zatopione między warstwami folii poliestrowej przewodzą prąd za pośrednictwem miedzianych taśm. Taśmy działają jak elektrody, a po podłączeniu do folii grzewczej prąd elektryczny zostaje przekształcony w energię cieplną.
Folie grzewcze na podczerwień mogą emitować promieniowania w zakresie 5-100 st. C szybko wchłaniane przez cząsteczki wody, co przekłada się na jakość i efektywność ogrzewania.
Powody, dla których folie grzewcze to najlepsze rozwiązanie
Folie grzewcze na podczerwień zyskały popularność nie tylko jako innowacyjny sposób na ogrzewanie podłogowe, ale także ogrzewanie ścienne i sufitowe. Zamontowane przez sprawdzonego wykonawcę takiego jak firma Infrared Heat zapewniają efektywne ogrzewanie, a ich uniwersalność i wysoka wydajność energetyczna sprawiają, że mogą stanowić jedynie dodatkowe albo wręcz przeciwnie – główne źródło ogrzewania.
Przekazując ciepło w formie promieniowania taki rodzaj ogrzewania charakteryzuje niska temperatura urządzeń grzewczych, dzięki czemu różnica temperatur między podłogą a sufitem jest minimalna – konwekcyjny ruch powietrza praktycznie nie występuje, co oznacza brak unoszącego się w pomieszczeniu kurzu. Dzięki temu folie grzewcze to idealna opcja dla alergików. Zaletą cechującą folie jest także akumulowanie ciepła w ścianach mieszkania, zamiast w powietrzu, a tym samym mniejsze straty ciepła w czasie wietrzenia oraz kompleksowa ochrona ścian czy podłogi przed szkodliwym działaniem wilgoci oraz rozwojem pleśni i grzybów.