Folia bąbelkowa – właściwości i zastosowanie

Folia bąbelkowa – zna ją chyba każdy, kto kiedykolwiek miał do czynienia z pakowaniem czegokolwiek kruchego i delikatnego do wysyłki lub rozpakowywaniem. Co sprawia, że zapewnia ona długie życie cennym przedmiotom? Gdzie najczęściej się ją wykorzystuje?

Jak wygląda taka folia?

Folia bąbelkowa to nic innego, tylko tworzywo sztuczne – polietylen. Charakteryzuje się on nie tylko łatwością wytwarzania, co przekłada się na niską jego cenę, ale także dużą wytrzymałością oraz plastycznością. Dzięki temu z folii polietylenowej można tworzyć folie pęcherzykowe. To specjalne arkusze, sprzedawane zwykle w rolkach, na których powierzchni znajdują się jednostronnie wypukłe bąbelki.

Jakie są właściwości folii bąbelkowej? Powietrze znajdujące się wewnątrz bąbelków jest bardzo szczelnie zamknięte, powodując utrzymywanie się bąbelków w stanie ciągłego napięcia. Jednocześnie nie są one napięte do granic możliwości, co powodowałoby ich gwałtowne wybuchanie podczas dotykania. Folia bąbelkowa dzięki temu, że zawiera mocny polietylen i powietrze zgromadzone w bąbelkach, tworzy fizyczną poduszkę powietrzną otaczającą dany przedmiot. To sprawia, że uderzenie w niego jest amortyzowane przez bąbelki, co faktycznie chroni wiele bardzo delikatnych przedmiotów.

Rodzaje folii pęcherzykowych

Oprócz tego, że folie są dostępne w wersji jedno-, dwu- lub trzywarstwowej, mogą mieć także różne wielkości bąbelków. Dzięki temu można zastosować taki rodzaj folii, jaki jest odpowiedni do zabezpieczania bardzo małych, delikatnych przedmiotów, lub tych dużych, wymagających nieco solidniejszego zabezpieczenia.

Gdzie stosuje się folie bąbelkowe?

Folię pęcherzykową można zakupić w wielu sklepach z tworzywami sztucznymi, a także z produktami przeznaczonymi do pakowania towarów. Owija się nią wszelkie delikatne przedmioty przeznaczone do wysyłki – szkło, talerze, perfumy, butelki z alkoholami i inne. Często sprzedawcy pakują w folię bąbelkową również przedmioty delikatne, choć nie wykonane ze szkła ani porcelany, aby w dodatkowy sposób zwiększyć ich odporność na uszkodzenia. Dostępne są także w sprzedaży specjalne koperty wyściełane od środka taką folią – pozwalające na jeszcze wygodniejsze pakowanie przedmiotów.

Nie da się też nie wspomnieć o antystresowej funkcji bąbelków – wciskanie folii i doprowadzanie pęcherzyków do pękania w dłoniach daje ten rodzaj relaksu, którego często wielu z nas potrzebuje, aby przenieść swoje napięcie na czynienie czegoś lekko destrukcyjnego, ale nie zagrażającego nikomu ani niczemu.