Filc dekoracyjny – do czego go wykorzystać?

Szukałem ostatnio w internecie informacji na temat ozdób i ku mojemu zdziwieniu wyświetliły się mi ozdoby z filcu, które przypadły mi bardzo do gustu. Zacząłem się zastanawiać skąd takie zainteresowanie tym zapomnianym i wydawało mi się nie trendy materiałem. Rzeczywistość jest jednak nie zawsze taka jak nasze wyobrażenie o niej. Poszukałem i jak się okazuję „świat filcem stoi”!

Historia i zastosowanie filcu

W pierwszej kolejności zbadałem sprawę samego filcu i jak się okazuję pozyskuje się go poprzez spilśnianie tkanin produkowanych z wełny, sierści zwierząt, a także z tworzyw sztucznych. Jego tradycja sięga 6,5 tysiąca lat przed naszą erą i od tego czasu był wytwarzany w wielu zakątkach świata. Nigdy bym o tym materiale nie pomyślał w ten sposób a dodatkowo, oprócz tego, że kojarzył mi się z nakryciami głowy oraz nakładkami polerskimi ( wtedy to nazywany jest filcem technicznym ) i dowiedziałem się również, że może być atrakcyjnym materiałem, z którego przygotowuje się ozdoby. Mówi się wtedy o tak zwanym filcu dekoracyjnym. Postanowiłem, że szerzej zajrzę w ten zakątek naszej ozdobniczej struktury.

Moim oczom ukazały się niesamowite rzeczy produkowane z filcu i rzesze ludzi, którzy się tym zajmują. Oniemiałem, ponieważ w świecie filcu mało mi było wiadome. Swoista „kultura” filcu to chyba zbyt słabe określenie. Domorosłe producentki oszałamiają swoich klientów wspaniałościami właśnie z tej materii. Jest chętnie używany i polecany przez coraz większe rzesze twórców dekoracji.

Filc dekoracyjny – do czego go wykorzystać?

Do czego go wykorzystać? Już Państwu mówię. Jako, że jest niezwykle miękki i puszysty mamy do czynienia z całą kolekcją biżuterii filcowych. To nie jest jednak wszystko. Jako, że gamma przywdziewanych przez filc kolorów jest niezwykle pokaźna, mamy do czynienia z iście bajkową oprawą biżuterii i ozdób filcowych. W zasadzie inwentorstwo i kreacja twórców nie znalazła do tej pory limitu. Jaki jest świat niczym z aksamitu tychże filcowych ozdób? Na pewno niezwykle ciepły i przytulny, a że filc nie przewodzi temperatury nadaje się np. na wszelkiego rodzaju ozdoby w postaci podkładek pod kubki i bieżników na stoły. Spotkałem na swojej drodze też ozdoby i zabawki dla dzieci wyszywane w przeróżne zwariowane i wyszukane wzory. Również ozdoby na święta, a także te do zawieszania na ściany, okna i inne przedmioty. Jak widać świat filcu to świat nieograniczony. Chwila jak się wydaję jest dobra dla rozwoju interesu z filcem w tle. Sam nieco zaskoczony jestem tym wszystkim, ale wydaje się że przestaje być to powoli rynek niszowy, a staję się to interes coraz bardziej dochodowy. Polecam!