Faktoring dla transportu – na czym polega? Przeznaczenie, zalety, przebieg

Usługi faktoringowe skierowane są do firm działających w różnych branżach. Zobacz, czym wyróżnia się faktoring dla transportu!

Czym jest faktoring dla transportu? Definicja i zastosowanie

Finansowanie faktur, również określane jako faktoring, jest rodzajem usługi finansowej pozwalającej na otrzymanie płatności za faktury, jeszcze zanim minie ich termin płatności. Wypłatę środków gwarantuje wtedy firma faktoringowa – faktor.

Poprzez faktoring dla transportu firmy działające w tej branży mogą otrzymać zapłatę za wykonane usługi od razu po wystawieniu faktury. To duże udogodnienie, ponieważ w transporcie często wykorzystuje się faktury z odroczonym terminem zapłaty, co przekłada się na większe ryzyko powstawania zatorów płatniczych.

Ze względu na specyfikę działania branży transportowej wiele firm faktoringowych wprowadziło do oferty faktoring transportowy, czyli usługę, która jest skierowana właśnie do przewoźników. Mogą skorzystać z niej zarówno firmy transportowe prowadzące usługi krajowe, jak i międzynarodowe.

Faktoring dla firm transportowych. Co można zyskać?

Usługi faktoringowe dopasowane do potrzeb branży transportowej niosą za sobą szereg korzyści. Co daje faktoring dla firm transportowych?

Wśród najważniejszych zalet tej formy finansowania znajdują się:- Szybki dostęp do gotówki za zrealizowaną usługę – można uzyskać ją nawet w ciągu 24 godzin od wystawienia faktury,- Możliwość łatwego opłacenia powstających kosztów, między innymi zakupu paliw, rat leasingowych za flotę, opłat związanych z prowadzeniem działalności,- Zwiększenie płynności finansowej i mniejsze niebezpieczeństwo powstania zatorów płatniczych,- Zredukowanie ryzyka wynikającego z niewypłacalności kontrahentów,- Możliwość skorzystania z oferty bez informowania kontrahentów – cichy faktoring dla firm transportowych,- Pomoc w zarządzaniu należnościami, między innymi w ich rozliczaniu, monitorowaniu, egzekwowaniu przez firmę faktoringową.

Jak odbywa się faktoring dla transportu? Opis krok po kroku

Aby rozpocząć faktoring dla transportu, konieczne jest wybranie firmy faktoringowej oferującej usługi w tym zakresie np. https://efaktor.com.pl/branze/firmy-transportowe/.

Po zawarciu umowy z firmą faktoringową finansowanie faktur odbywa się w następujący sposób:1. Sprzedaż i wystawienie faktury – kopia faktury jest przesyłana do faktora, na przykład przez serwis online.2. Wypłacenie określonej kwoty wynikającej z należności na fakturze – najczęściej do 90% kwoty w ciągu 24 godzin,3. Wypłacenie pozostałej kwoty – w przypadku spłaty należności przez kontrahenta. Odejmowana jest od niej zapłata za usługi faktoringowe.