Druk CMR – co to takiego?

Druk CMR to nic innego jak list przewozowy, który wykorzystywany jest przy transporcie międzynarodowym. Z takiego druku powinno korzystać się wtedy, gdy przewozi się samochodem towary z jednego miejsca na drugie. Oczywiście ważne jest to, aby został on prawidłowo wypełniony. Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę z tego, jakie informacje powinny zostać na takim druku zawarte. Muszą tam znaleźć się dane osobowe nadawcy oraz adresata, musi być wyszczególniony rodzaj towaru, jego ilość, data wysłania, data odbioru oraz podpisy każdej z zainteresowanych stron. Często dodaje się też informacje związane z kwotą przewożonego towaru, a konkretniej z jego wartością oraz wagą. Niekiedy z pomocą takich druków można określić również różne dodatkowe zasady przewozu, a więc np. to, że towaru nie można po drodze przeładowywać.

Formalności po stronie nadawcy

Strony uczestniczące przy realizacji transportu międzynarodowego mogą się oczywiście porozumieć między sobą w kwestii tego, kto konkretnie taki druk będzie wypełniał. Formalności powinny jednak zostać wypełnione przez nadawcę, ponieważ to on w dużej mierze odpowiada za prawidłowość przeprowadzanego transportu. Musi on więc na druku CMR podać swoje dokładne osobowe, zwrócić uwagę kiedy towar został wysłany, co wchodzi w jego skład, jak został zabezpieczony, jaka jest jego waga oraz kiedy ma zostać odebrany. Warto więc zabrać się za to profesjonalnie, aby potem nie ponieść z tego tytułu jakichś poważniejszych konsekwencji prawnych oraz finansowych. Często taki typ transportu realizowany jest niezbyt rzetelnie, dlatego tak ważne jest wypełnienie druku CMR przed wysłaniem towaru, aby się zabezpieczyć i mieć jakiś dowód. Każda ze stron powinna posiadać po jednej kopii takiego druku.

Bezpieczniejszy przewóz towarów

Wypełniając druki CMR ma się większą pewność tego, iż towar zostanie przewieziony z jednego miejsca na drugie w wyznaczonym terminie, w sposób jak najbardziej bezpieczny. Ważne jest jednak to, aby druk był wypełniony prawidłowo, ponieważ w przeciwnym razie może być on do niczego nieprzydatny, dlatego lepiej poświęcić na to kilkanaście minut, niż później żałować swojego postępowania. W sieci internetowej na stronie drukarni można bez większych problemów pobrać wzory poprawnie wypełnionych druków CMR, które są również przykładowo wypełnione, aby dowiedzieć się jak to ma wyglądać w praktyce. Jest to spore ułatwienie zwłaszcza dla nadawców, którzy wiedzą tym samym jakie kroki mają wykonać, aby druk CMR wypełnić poprawnie, wtedy towar będzie mógł być wysłany.

 

Przeczytaj opinię o Wydawnictwu Mireki.