Drewniany czy metalowy – jaki karnisz wybrać?

Dekoracja okien to sprawa bardzo indywidualna – większość właścicieli mieszkań, dla których tradycja to kwintesencja przytulności i ciepłego klimatu, preferuje firany i zasłony, wieszane na karniszach.

Praktyczne karnisze

Karnisze to nie tylko praktyczne wieszaki na ozdobne tkaniny, to również element dekoracyjny, więc wybór najbardziej odpowiednich jest ważny pod wielu względami.

Na rynku znajdziemy wiele różnego rodzaju karniszy – do wyboru mamy: linkowe – przeznaczone do zawieszania na nich lekkich i zwiewnych tkanin, metalowe – do uniwersalnego zastosowania lub drewniane, z ozdobnymi wykończeniami.

Karnisze z drewna i metalu

Drewniane karnisze używane są rzadko, ale znakomicie dopasują się do wnętrz w stylu rustykalnym i klasycznym. Dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej.
W nowoczesnych wnętrzach najlepiej sprawdzą się karnisze z metalu, które można nabyć w wielu kolorach. Produkty te są bardzo wytrzymałe, wyprodukowane ze stali nierdzewnej i uniosą nawet znaczny ciężar grubszej tkaniny zasłonowej. Metalowe karnisze mogą być w postaci rur lub sztywnych prętów, wsuniętych w specjalne wsporniki, które przykręca się do ścian wkrętami, lub szyn, mocowanych do sufitów. Elementem podtrzymującym firanki i zasłony w szynach są przesuwane uchwyty, tak zwane „żabki”.

Na karniszach z rur najczęściej zawieszane są kółka zakończone specjalnymi uchwytami lub podobnie jak w szynach – żabkami, podtrzymującymi tkaniny. Obydwa typy karniszy można bez problemu przymocować do podłoża za pomocą odpowiednich narzędzi.

Długość karniszy

Długość karniszy dopasowuje się najczęściej do szerokości ściany z oknem, chociaż nierzadko karnisz mocowany bywa tylko nad ramą okienną z niewielkim zapasem po bokach. Wybór długości karnisza to sprawa indywidualna, należy jednak pamiętać, by jego długość była nieco większa niż szerokość okna. Ma to znaczenie przy wieszaniu zasłon.

Ważną sprawą jest mocowanie karniszy w odpowiedniej odległości od okna lub parapetu, gdyż zawieszone firanki nie powinny opierać się o grzejniki czy dotykać parapetów; aby firanki zdobiły okno zgodnie z naszymi oczekiwaniami, zadbajmy, by każda odległość od potencjalnej przeszkody była optymalna, a zamontowane karnisze pięknie wyeksponowały powieszone na nich tkaniny.

Artykuł powstał we współpracy z https://rolmajster.pl/sklep/karnisze